22 września 2020

Anna Domin

Zaplanowałeś cudowne wakacje, ale Twój lot został odwołany? Sprawdź jak ubiegać się o odszkodowanie!

Wraz z rosnącą popularnością podróży samolotem i ze zwiększonym ruchem rośnie również szansa na nieprzewidziane sytuacje, takie jak odwołany lot. Jest to bardzo frustrująca sytuacja, która znacznie wpływa na organizację całej podróży. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i wystąpić o odszkodowanie za odwołany lot? Wysokość odszkodowania za odwołany lot? W przypadku odwołanych lotów podstawą prawną do […]

Wraz z rosnącą popularnością podróży samolotem i ze zwiększonym ruchem rośnie również szansa na nieprzewidziane sytuacje, takie jak odwołany lot. Jest to bardzo frustrująca sytuacja, która znacznie wpływa na organizację całej podróży. Jak poradzić sobie w takiej sytuacji i wystąpić o odszkodowanie za odwołany lot?

Wysokość odszkodowania za odwołany lot?

W przypadku odwołanych lotów podstawą prawną do wypłaty odszkodowań są przepisy określone w rozporządzeniu (WE) NR 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 lutego 2004 r. Przepisy określają również kwotę odszkodowania, której wysokość zależy od długości trasy. Pasażerowie, których lot został odwołany, mogą otrzymać odszkodowanie nawet do 2 668,00 zł w ramach rekompensaty. 

Kiedy masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie za odwołany lot?

Pasażerowie w Polsce mają rok od daty odwołanego lotu, aby złożyć wniosek o odszkodowanie – inaczej sprawa ulegnie przedawnieniu. Wyżej wymienione rozporządzenie określa kryteria przyznawania odszkodowań dla pasażerów, do których kwalifikują się:

  • loty obsługiwane przez linie lotnicze spoza UE i których wylot ma miejsce z lotniska w UE;
  • loty obsługiwane przez linie lotnicze zarejestrowane w UE i których trasa obejmuje przynajmniej jedno lotnisko w UE.

Co warto wiedzieć na temat odszkodowania?

Jeżeli za przyczynę odwołania lotu odpowiedzialność ponosi linia lotnicza, pasażerowie bez wahania mogą ubiegać się o odszkodowanie w ramach rekompensaty. Jednakże jeżeli lot został odwołany ze względu na nadzwyczajne okoliczności, linie lotnicze są zwolnione z odpowiedzialności i nie mają obowiązku wypłaty odszkodowania. Do nadzwyczajnych okoliczności można zaliczyć takie sytuacje jak:

  • złe warunki meteorologiczne,
  • zagrożenie atakiem terrorystycznym,
  • zderzenie samolotu z ptakiem, tzw. bird strike.

W przypadku kiedy lot pasażera zostaje odwołany, a przewoźnik zaproponuje alternatywne rozwiązanie w postaci voucherów lub innego lotu, na które pasażer się zgodzi, nie przysługuje mu prawo do odszkodowania. Sama propozycja lotu alternatywnego nie zwalnia jednak przewoźnika z obowiązku wypłaty odszkodowania. Regulacja WE 261/2004 określa, że jeżeli lot został odwołany, linia lotnicza musi zaproponować pasażerowi wybór między zwrotem kosztów za niewykorzystany bilet a zaoferowaniem lotu zastępczego do miejsca docelowego podróży. 

Co robić, aby móc ubiegać się odszkodowanie za odwołany lot?

Zanim przystąpimy do ubiegania się o odszkodowanie, należy zadbać o przygotowanie odpowiednich dokumentów i zebrać niezbędne informacje. Pamiętaj, aby:

  • zachować wszystkie dokumenty podróży (dokumenty lotnicze, takie jak karta pokładowa, potwierdzenie rezerwacji czy e-bilet oraz dokumenty potwierdzające wydatki np. na taksówkę lub nocleg);
  • zapisać dane lotu (numer oraz harmonogram lotu i długość opóźnienia);
  • dowiedzieć się, co było przyczyną odwołania lotu;
  • sprawdzić lot oraz kwotę odszkodowania za pomocą kalkulatorów dostępnych w sieci.

Po starannym wykonaniu wszystkich czynności można zgłosić roszczenie o odszkodowanie.

Jak zgłosić roszczenia?

Oprócz zachowania jak największej ilości dokumentów należy poprzeć swoje zgłoszenie odpowiednią podstawą prawną. Następnym krokiem jest kontakt z liniami lotniczymi i złożenie reklamacji oraz skargi do krajowego organu wykonawczego. 
Zdarza się, że linie lotnicze unikają poniesienia odpowiedzialności i ignorują zgłoszone wnioski reklamacyjne. W takiej sytuacji konieczne jest odwołanie się do Urzędu Lotnictwa Cywilnego lub skierowanie sprawy na drogę sądową. Takie spory sądowe wymagają dużej cierpliwości i biegłej znajomości przepisów, dlatego część osób, ubiegających się o odszkodowanie za odwołany lot, korzysta z usług wyspecjalizowanych pośredników. 
Jeśli potrzebujesz pomocy i nie chcesz, aby cały proces Twojego odszkodowania ciągnął się miesiącami, skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy. Nasza Kancelaria Radców Prawnych ma 25-letnie doświadczenie w wielu podobnych sprawach. Działamy szybko i skutecznie, jednocześnie indywidualnie podchodząc do każdego klienta. Skontaktuj się z nami i powierz nam cały proces, aby uniknąć niepotrzebnego stresu!