TOP 5 zmian na 2020 rok w przepisach dla spółek. Przygotuj się na nowy rok! - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

30 grudnia 2019

Anna Domin

TOP 5 zmian na 2020 rok w przepisach dla spółek. Przygotuj się na nowy rok!

Od Nowego Roku 2020  w życie wejdzie wiele istotnych dla spółek regulacji oraz nowych obowiązków.

Poniżej prezentujemy 5 najważniejszych zmian.

Obowiązkowy wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych

Wszystkie spółki prawa handlowego wpisane do KRS (za wyjątkiem spółek publicznych oraz partnerskich) zobowiązane są do ujawnienia danych beneficjenta rzeczywistego w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Choć termin zgłoszenia beneficjenta rzeczywistego dla większości spółek upływa najpóźniej 13 kwietnia 2020 r. warto wiedzieć, że zaniechanie ujawnienia danych beneficjenta zagrożone jest karą do 1.000.000,00 zł. Przedsiębiorcy mogą mieć trudności z nałożonym wymogiem.

Nowe obowiązki dla wszystkich spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych

Od Nowego roku 2020 r. wchodzą w życie przepisy KSH, które nakładają nowe obowiązki na spółki akcyjne i spółki komandytowo-akcyjne. Pierwszym istotnym wymogiem jest posiadanie przez te spółki stron internetowych z miejscem wydzielonym na komunikację z akcjonariuszami. Ta zmiana ma doprowadzić do obligatoryjnej dematerializacji akcji i wprowadzenia rejestrów akcjonariuszy.

Nowe terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wchodzą w życie nowe reguły określania maksymalnych terminów zapłaty w transakcjach B2B. Reguła ta ma usunąć zatory płatnicze między przedsiębiorstwami. Dodatkowo, ustawa nakłada na podatkowe grupy kapitałowe i największe spółki nowy obowiązek corocznego przedłożenia sprawozdania o terminach zapłaty w transakcjach handlowych.

Znikają papierowe wnioski do KRS

W 2020 roku Krajowy Rejestr Sądowy ma wejść w erę cyfrową – począwszy od 1 marca 2020 r. akta rejestrowe mają być prowadzone wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a składanie wniosków możliwe będzie tylko w formie elektronicznej. Złożenie będzie wymagało posłużenia się podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym ePUAP lub skorzystania z usług profesjonalnego pełnomocnika.

Prosta spółka akcyjna

Od 1 marca 2020 r. zaczną obowiązywać przepisy pozwalające na prowadzenie biznesu w nowej formie  prostej spółki akcyjnej nowy typ spółki nie tylko dla start-upów. Prosta spółka akcyjna ma ułatwić pozyskiwanie kapitału i ewentualną uproszczoną likwidację działalności w przypadku jej niepowodzenia. Do głównych założeń funkcjonowania nowego typu spółki należy zastąpienie kapitału zakładowego kapitałem akcyjnym, pozbawienie akcji wartości nominalnej i umożliwienie pozyskania akcji w zamian za świadczenie pracy.

2020 rok przyniesie nam wiele zmian i nowych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności. Spółki będą musiały dołożyć starań aby wypełnić wszystkie nałożone na nie wymogi. Tempo wprowadzanych nowelizacji i zmian w kontekście przygotowania systemów administracyjnych nie ułatwia sprostania obowiązkom przedsiębiorcom.

Stanisław Rachelski,

Radca prawny

 

Potrzebujesz pomocy? Nasi eksperci pomogą Ci uporać się z wszelkimi kwestiami prawnymi. Skontaktuj się z nami:

+22 438 94 03 lub napisz: [email protected]

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.