Rozwiązanie spółki komandytowej, a postępowanie likwidacyjne - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

27 października 2017

Anna Domin

Rozwiązanie spółki komandytowej, a postępowanie likwidacyjne

Dla rozwiązania spółki komandytowej stosuje się przepisy obowiązujące, jak w spółce jawnej (zgodnie z art. 103 KSH). Rozwiązania dla postępowania likwidacyjnego mają w tym przypadku charakter dyspozytywny. Postanowienie wydane przez Sąd Najwyższy z dnia 5 maja 2016 r. (II CSK 573/15) mówi o tym, że postępowanie likwidacyjne w przypadku zakończenia bytu prawnego spółki komandytowej jest zależne więc od woli wspólników danej spółki.

Ile kosztuje zamknięcie spółki komandytowej?

Opłata sądowa wniosku o wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców wynosi 300 zł. Dodatkowy koszt to 100 zł za ogłoszenie wykreślenia spółki z KRS w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jak rozwiązać spółkę komandytową bez likwidacji?

Aby rozwiązać spółkę komandytową bez likwidacji konieczna jest jednomyślność wspólników, która wyrażana jest w uchwale spółki.

Jak długo trwa likwidacja spółki komandytowej?

Klika tygodni.

Kto odpowiada po likwidacji spółki komandytowej?

Po likwidacji spółki jej majątek nie należy już do wspólników. Odpowiadają za niego komplementariusze i komandytariusze. Komplementariusze są odpowiedzialni za długi spółki (bez ograniczeń). Komandytariusze są odpowiedzialni wobec wierzycieli (do wysokości sumy komandytowej).

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.