Zaświadczenie z banku o spłacie kredytu - jak je uzyskać? - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

26 lutego 2021

Anna Domin

Zaświadczenie z banku o spłacie kredytu – jak je uzyskać?

Wielu frankowiczów wstrzymuje się wniesieniem pozwu przeciwko Bankowi – niektórzy wolą spłacić kredyt i o nim zapomnieć, jeszcze innych ogarnia strach na samą myśl o pozwaniu takiej instytucji jak Bank, ale nie ulega wątpliwości, że jedyną, skuteczną drogą od uwolnienia się od kredytu w CHF i odzyskaniu nadpłaconych kwot jest droga sądowa. Dodatkowo wiele firm i kancelarii oferuje pomoc w uwolnieniu od toksycznego kredytu w CHF, i odzyskaniu nadpłaconych kwot od Banku. W związku z tym potencjalny frankowicz, który chce uwolnić się od umowy kredytowej nie wie, która firma czy też kancelaria będzie najlepsza – co skutkuje tym, że wydłuża się cały proces uwalniania od kredytu. Trzeba pamiętać, że aby pozwać Bank należy złożyć pozew do sądu. Z chwilą jego złożenia naliczane się odsetki ustawowe, a jak to mówią „Czas to pieniądz”- dlatego każdy dzień odwlekania decyzji to utrata korzyści w postaci odsetek czyli pieniędzy.

Czym jest zaświadczenie spłaty kredytu?

Jest to potwierdzenie z banku o spłacie kredytu, jest  pisemnym zaświadczeniem,  stanowiącym, że Twoje zobowiązanie wobec banku zostało uregulowane w całości.

Zanim jednak pozew zostanie złożony należy określić konkretną kwotę, po którą idziemy do sądu. W celu uzyskania informacji, na podstawie których można wyliczyć konkretne pieniądze kluczowy jest dokument z banku zwany historią spłaty kredytu.

Wniosek o wydanie historii spłaty kredytu 

Ponieważ w zaświadczeniu muszą znaleźć się konkretne informacje, zawsze rekomendujemy naszym klientom, aby przygotowaniem wniosku o wydanie historii spłaty kredytu zajęła się posiadająca doświadczenie w sprawach frankowych – kancelaria. Klienci bardzo często mylą takie zaświadczenie z otrzymywanym od Banku harmonogramem, natomiast nie są to tożsame dokumenty. W harmonogramie brak jest wielu informacji, których banki nie chcą pokazywać.

Procedura złożenia wniosku o potwierdzenie spłaty kredytu

Sama procedura związana ze złożeniem wniosku nie jest skomplikowana. W przypadku współpracy z doświadczoną kancelarią, Frankowicz może liczyć na pomoc w przygotowaniu takiego wniosku. Po stronie kredytobiorcy pozostaje jedynie obowiązek złożenia go w banku. Podpisany wniosek można przesłać listem poleconym na adres siedziby pozywanego banku bądź złożyć osobiście w najbliższym oddziale. Niektóre z banków przyjmują takie wnioski na własnych formularzach bądź przez elektroniczny system bankowy. Bank pobierze opłatę za wydanie zaświadczenia według obowiązującego cennika.

Ile czasu ma bank na wydanie zaświadczenia o spłacie kredytu?

Formalnie bank ma 30 dni na wydanie zaświadczenia. Z doświadczenia wiemy, że czas oczekiwania na zaświadczenie przedłuża się i dlatego należy monitorować proces wydania dokumentu z banku. Podsumowując, im szybciej podejmiesz decyzję dotyczącą uwolnienia się od toksycznego kredytu w CHF- tym szybciej uzyskasz niezbędną dokumentację, na podstawie której dokonane zostaną wszystkie wyliczenia do pozwu(pieniądze do odzyskania), co będzie skutkowało szybszym przerwaniem biegu przedawnienia i początkiem naliczania się należnych odsetek (wynoszących obecnie aż 5,6 % w skali roku).

Sprawdź również:
Pomoc frankowiczom
Kredyty frankowe – wyroki 

Autor: Patrycja Hanasiuk, Aplikant Radcowski, Kancelaria Rachelski i Wspólnicy.

Jeżeli ten tekst spełnił Twoje oczekiwania i chciałbyś dołączyć do grona naszych subskrybentów – zapraszamy na nasze social media.

 

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.