Ważne orzeczenie TSUE-Frankowicz wynajmujący mieszkanie też jest konsumentem.

28 października 2024

Stanisław Rachelski

Ważne orzeczenie TSUE! Frankowicz wynajmujący mieszkanie też jest konsumentem.

W czwartek, 24 października, Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że osoba fizyczna, która zaciągnęła kredyt na zakup mieszkania w celu jego wynajmu, jest „konsumentem” w rozumieniu unijnych przepisów. Pod warunkiem jednak, że wynajem nie jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że korzysta z takiej samej ochrony jak inni frankowicze. Oznacza to również, że w sporach z bankiem będzie miał dużo mocniejszą kartę przetargową z uwagi na dodatkową ochronę przed klauzulami abuzywnymi, jaką przewidują dla konsumentów przepisy kodeksu cywilnego, stanowiące implementację dyrektywy 93/13/EWG.

korzystne dla frankowiczów orzeczenie TSUE

Jest kolejne korzystne dla frankowiczów orzeczenie TSUE (sygn. akt C- 347/23). Tym razem dotyczy wynajmu kupionego na kredyt mieszkania. W czwartek, 24 października, TSUE przesądził, że taki frankowicz również jest konsumentem. TSUE zakazał również rozróżnienia sytuacji dłużnika i współdłużnika, którzy razem zawarli umowę kredytu. W ocenie TSUE, w celu zapewnienia skuteczności ochrony konsumentów ochrona ta powinna zostać przyznana każdemu z kredytobiorców (pkt 29 wyroku). Pytanie prawne, na które odpowiedział TSUE, jest następujące: czy art. 2 lit. b) i c) dyrektywy Rady 93/13/EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich należy interpretować w ten sposób, że osobę fizyczną, która zawiera umowę kredytu hipotecznego w celu pozyskania środków na nabycie jednego lokalu, który ma zostać przeznaczony do odpłatnego najmu (buy-to-let), należy uznać za „konsumenta” w rozumieniu tej dyrektywy? W tym konkretnym wypadku mieszkanie od początku miało być wynajmowane. Nabycie nieruchomości nastąpiło w systemie buy-to-let. Powodowie na co dzień mieszkają bowiem za granicą, skorzystali więc z usług polskiego zarządcy nieruchomości. Trybunał w wydanym orzeczeniu uznał bowiem, że osoba fizyczna, która zawarła umowę kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu nieruchomości w celu odpłatnego oddania jej w najem (buy-to-let), wchodzi w zakres pojęcia konsument w rozumieniu Dyrektywy 93/13. Istotne jest przy tym, żeby osoba ta działa w celach niezwiązanych z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Ważne jest jednak to, że TSUE w swoim orzeczeniu wyraźnie podkreślił, że to że osoba fizyczna usiłuje osiągać dochody z zarządzania nieruchomością, nie może samo w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia konsumenta.

Powołując się przy tym na swoje wcześniejsze orzeczenia, TSUE wskazał, że pojęcie konsumenta na gruncie Dyrektywy 93/13 należy interpretować szeroko. Jednocześnie, ustalenie, czy dana osoba jest konsumentem powinno się obywać w świetle kryterium funkcjonalnego. W każdym wypadku należy zatem sprawdzić, czy dany stosunek wpisuje się w ramy działalności związanej z wykonywaniem zawodu. Jeżeli nie, to taką osobę należy traktować jako konsumenta.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Stanisław Rachelski

Stanisław Rachelski

Wspólnik zarządzający

Prawnik biznesowy od 1987 roku, arbiter w Krajowym Sądzie Arbitrażowym w Warszawie, mediator przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Członek wielu rad nadzorczych. Zwolennik polubownego rozwiązywania sporów. Doświadczony negocjator i mediator. Ekspert w zakresie uwalniania od toksycznych kredytów. Specjalista w zakresie fuzji i przejęć, prywatyzacji, rynków kapitałowych oraz prawa handlowego i cywilnego. Wieloletni pracownik sektora bankowego.