6 maja 2021
Michał Tomasiak
TSUE z 29 kwietnia 2021 r. – co z tego wyroku jest najważniejsze? Okiem praktyka. Co czeka klientów BPH S.A.
Wyrok w sprawie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 29 kwietnia 2021 r. jest komentowany jako wyrok korzystny dla frankowiczów. Wyrok Trybunału możemy spokojnie nazwać „wyrokiem BPH” lub „wyrokiem gdańskim” i to właśnie w tym wyroku jest najważniejsze. Dla praktyka, który zajmuje się tymi sprawami od lat, uważam, że najważniejsze w orzeczeniu TSUE były odpowiedzi na pytanie 2 i 3. Są to odpowiedzi o największym praktycznym znaczeniu dla tej grupy kredytobiorców, która posiada kredyty w GE Money Bank (aktualnie Bank BHP z siedzibą w Gdańsku).
Dlaczego ten wyrok jest tak ważny dla kredytobiorców z Banku BPH ?
Początkowo, tj. jeszcze kilka lat temu, Bank BPH można było pozwać wyłącznie przed sądem w Gdańsku (ściśle w apelacji gdańskiej, praktycznie przed Sąd Okręgowy w Gdańsku). To sprawiło, że przez lata Sąd Okręgowy w Gdańsku został zasypany pozwami przeciwko BPH S.A. (Ge Money Bank). Dość powiedzieć, że kancelaria z Poznania, która prowadziła wówczas większość spraw Banku BHP (broniła banku BPH) przeniosła fizycznie część swej działalności do Gdańska. Prawnicy tej kancelarii od kilku lat praktycznie nie opuszczali gmachu Sądu Okręgowego w Gdańsku. Odpowiedzi na pytania 2 i 3 były głównym powodem, dla którego Sąd Okręgowy w Gdańsku zadał pytania Trybunałowi. Pytania te zostały zadane zaraz po słynnym wyroku w sprawie Dziubak z 3 października 2019 r. Wyrok w sprawie Dziubak był wówczas komentowany w mediach jako wyrok przełomowy i korzystny dla polskich kredytobiorców. Po wyroku Trybunału z 3 października 2019 r. wydawało się, że nie istnieją już żadne argumenty aby sprawy frankowiczów odkładać, ponieważ umowy należało wg TSUE unieważniać. W tym samym czasie Sąd w Gdańsku miał w referacie ogromną liczbę spraw przeciwko Bankowi BHP. Sąd w Gdańsku uznał, że wyrok w sprawie Dziubak z 2019 może nie dotyczyć sytuacji kredytobiorców Banku BPH z uwagi na inną treść postanowień umowy, niż te które cechują umowy innych banków. Na szczęście dla kredytobiorców Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 29 kwietnia 2021 wyraźnie wskazał, że w umowach Ge Money Bank nie jest możliwe przeliczenie umowy na franka szwajcarskiego, tak samo jak we wszystkich innych podobnych umowach kredytów frankowych.
Co to oznacza?
Dla tysięcy klientów Banku BPH, którzy od lata toczą batalię przed sądami w apelacji gdańskiej nastąpi odwilż i szybsze rozpoznanie zawieszonych spraw. Sprawy w końcu ruszą, choć i przed wyrokiem z 29 kwietnia 2021 r. umowy Ge Money Bank były już przez sądy w Trójmieście unieważniane, w tym również przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Dla tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali na pozew przeciwko BPH S.A., następny rok może być ostatnim dogodnym momentem na złożenie pozwu. Bank BPH to Bank, który poza obsługą kredytów w CHF nie prowadzi żadnej działalności operacyjnej. Pieniądze, które ma teraz Bank BPH ma głównie od kredytobiorców frankowych. Dlatego Ci, którzy zwlekają ze złożeniem pozwu ryzykują, że nie odzyskają pieniędzy zapłaconych Bankowi.
Autorka tekstu: Mecenas Michał Tomasiak, Radca Prawny w Kancelarii Rachelski i Wspólnicy
Jeżeli ten tekst spełnił Twoje oczekiwania i chciałbyś dołączyć do grona naszych subskrybentów – zapraszamy na nasze social media.
Autor wpisu oraz Mistrz prawa na stronie rachelski.pl
Michał Tomasiak
Radca Prawny
Absolwent Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Specjalizuje się w zagadnieniach prawa konkurencji i konsumenta, prawie gospodarczym, prawie handlowym, prawie nieruchomości i prawie własności intelektualnej. Od kilku lat z powodzeniem uwalnia Frankowiczów od toksycznych kredytów w CHF. Autor szkoleń z prawa konsumenckiego i niedozwolonych praktyk rynkowych oraz licznych publikacji w pismach branżowych. Zainteresowania: szachy, nowe technologie.