Zawieszenie członka zarządu trzeba zgłosić do sądu rejestrowego - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Zawieszenie członka zarządu trzeba zgłosić do sądu rejestrowego

Uprawnienie do zawieszenia w czynnościach członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest automatycznym uprawnieniem rady nadzorczej. Czy w […]

Uprawnienie do zawieszenia w czynnościach członka zarządu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie jest automatycznym uprawnieniem rady nadzorczej. Czy w związku z tym w umowie spółki powinny się znaleźć stosowne zapisy regulujące tę kwestię?

Tak. Jeśli jednak umowa spółki przewiduje takie rozszerzenie uprawnień rady, to zgodnie z art. 220 k.s.h., aby zawiesić w czynnościach poszczególnych lub wszystkich członków zarządu, należy mieć ku temu ważne powody. Zdarzenia uzasadniające zawieszenie mogą mieć charakter obiektywny związany z czasową niemożnością sprawowania funkcji (np. ciężka choroba) lub też łączyć się bezpośrednio z negatywną oceną sprawowania mandatu przez członka zarządu (np. nielojalne działanie wobec spółki, brak współdziałania z innymi członkami zarządu). Uchwała o zawieszeniu powinna wskazywać ważne powody będące przyczyną zawieszenia, a także – ze względu na przejściowy charakter zawieszenia – precyzować jego termin. Podejmując decyzję o zawieszeniu, rada nadzorcza powinna brać również pod uwagę, czy niepełny zarząd nie utraci możliwości podejmowania decyzji lub wywiązania się z czynności reprezentacyjnych (np. w sytuacji gdy zarząd jest dwuosobowy i obowiązuje łączna reprezentacja dwóch członków zarządu). O ile umowa spółki nie stanowi inaczej, uchwała rady podejmowana jest w obecności na posiedzeniu co najmniej połowy jej członków, gdy wszyscy jej członkowie zostali na posiedzenie zaproszeni (art. 222 par. 1 k.s.h.). W przypadku głosowania nad zawieszeniem w czynnościach członka zarządu nie jest możliwe oddanie głosu na piśmie za pośrednictwem innego członka rady nadzorczej ani w trybie pisemnym lub przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość (art. 222 par. 5 k.s.h.). Z przebiegu posiedzenia rady nadzorczej sporządza się protokół (art. 222 par. 2 k.s.h.). W terminie 7 dni od powzięcia przez radę stosownej uchwały zawieszenie w czynnościach członka zarządu powinno zostać zgłoszone do sądu rejestrowego właściwego ze względu na siedzibę spółki.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.