Źródło: Wirtualna Polska (wp.pl) Data: 30 grudnia 2009 Autor: Katarzyna Izdebska (Wirtualna Polska)

Przed nami zabawy w klubach albo sylwester na rynku – imprezy organizowane, strzeżone, ale ryzyka wyeliminować się nie da. Błędy, zaniedbania i beztroska wychodzą na jaw, gdy wydarzy się tragedia. Miesiąc temu w rosyjskim Permie w dyskotece odpalono petardy, klub nie przestrzegał przepisów przeciwpożarowych, ponad sto osób zginęło!(…)

Trach! I co dalej?

Czy każda impreza jest ubezpieczona? Nie. W przypadku imprez masowych, na które wstęp jest odpłatny, organizator musi zawrzeć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone osobom w niej uczestniczącym. Jeśli wstęp jest bezpłatny, takie ubezpieczenie nie jest wymagane. W praktyce organizator woli się ubezpieczyć, bo inaczej będzie musiał pokryć odszkodowanie z własnej kieszeni. Na przykład tegoroczny sylwester pod chmurką na Placu Konstytucji w Warszawie został ubezpieczony osobno przez producenta wykonawczego (1 mln zł tylko na OC), a osobno przez miasto (2,5 mln zł). I nic dziwnego, bo każda taka impreza jest obarczona dużym ryzykiem. Bądźmy realistami: oblodzony chodnik, sporo uczestników pod wpływem alkoholu, używanie środków pirotechnicznych – przy takiej mieszance wiele się może wydarzyć. Co wtedy?

– Jeśli osoba poszkodowana w trakcie zabawy sylwestrowej posiada indywidualne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), może wystąpić zarówno do swojego ubezpieczyciela o realizację odpowiednich warunków umowy, jak i – oddzielnie – z roszczeniami o odszkodowanie do organizatora imprezy, w trakcie której miał miejsce wypadek – wyjaśnia Stanisław Rachelski z Kancelarii Rachelski i Wspólnicy.

Ale nie oznacza to, że je dostanie automatycznie i bez problemów. Załóżmy, że organizator imprezy posiada wykupione ubezpieczenie OC. – Z punktu widzenia osoby poszkodowanej ważne jest, czy organizator ubezpieczył się od odpowiedzialności na zasadzie winy czy również od odpowiedzialności na zasadzie ryzyka – zwraca uwagę Rachelski. W pierwszym przypadku ubezpieczyciel będzie wymagał przedstawienia dowodów, że szkoda nastąpiła bezpośrednio z winy organizatora, czyli że nie wywiązał się on z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa obecnym na imprezie oraz porządku podczas jej trwania. W drugim wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie za szkodę, która powstała w trakcie trwania imprezy niezależnie od winy organizatora.

A co jeśli winę ponosi artysta, zaproszony do bawienia publiczności? Jeśli to piosenkarz podczas koncertu rzuci butelką w publiczność, jak to już kiedyś miało miejsce?- Odpowiedzialność za obrażenia widza ponosi organizator imprezy. Z drugiej jednak strony, znany jest bezpośredni sprawca, którego poszkodowany może również pociągnąć do odpowiedzialności lub, jeśli ma wykupione OC, to jego ubezpieczyciela – mówi Rachelski. Dodaje, że oprócz odszkodowania za uszkodzenie ciała poszkodowany może domagać się również zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę, np. ból, uraz psychiczny czy wręcz oszpecenie.

Z rachunkiem do ubezpieczyciela

Poszkodowany, występując o odszkodowanie, powinien przedstawić dowody.- Najważniejszymi będą zeznania świadków. Można również zrobić dokumentację fotograficzną, np. zdjęcia niewłaściwie zabezpieczonego miejsca – radzi Rachelski.

Przy określaniu rozmiaru poniesionej szkody przyda się gromadzona dokumentacja medyczna, a więc zaświadczenia lekarskie, wyniki badań, historia choroby, wypisy ze szpitala, a także dowody poniesionych kosztów na leczenie i rehabilitację. – Jest to niezwykle ważne, gdyż zwrotowi podlegają te koszty, które poszkodowany potrafi udowodnić – podkreśla radca prawny z Rachelski i Wspólnicy – Dlatego należy zatrzymać wszelkie rachunki i faktury oraz należycie zasadność poniesionych kosztów.

Nie każdy koncert jest imprezą masową

Podobne procedury obowiązują w przypadku wszystkich imprez masowych. Chodzi więc o imprezy sportowe, artystyczne czy rozrywkowe, w których uczestniczy nie mniej niż tysiąc osób – gdy impreza odbywa się na otwartym terenie lub przynajmniej trzysta – gdy w budynku.

Ustawowa definicja imprezy masowej nie obejmuje m.in. imprez organizowanych w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki. Imprezą masową będzie więc koncert popowy w klubie dla trzystu osób, ale koncert w filharmonii, w którym bierze udział taka sama liczba widzów, już nie.

Organizator imprezy masowej musi zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom, zabezpieczyć pod względem medycznym, dbać o stan techniczny budynków i wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

Lokale gastronomiczne, kluby, dyskoteki, w których bawią się ludzie – niezależnie od skali przedsięwzięcia, muszą dbać o bezpieczeństwo. Proxima akurat jest klubem dużym. Jak zapewnia jej dyrektor, co najmniej dwa razy przechodzi kontrolę, sprawdzana jest instalacja, aktualność gaśnic. A ubezpieczona jest swoją drogą.

– Mamy wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Gdyby na naszym terenie doszło do wypadku, ktoś się przewrócił, złamał rękę, to odszkodowanie jest wypłacane z naszego ubezpieczenia – mówi dyrektor klubu Proxima. – Ale żeby wykupić ubezpieczenie, trzeba spełniać określone normy, w tym o liczbie wyjść ewakuacyjnych uzależnionej od spodziewanej liczby gości.I dodaje: – Jeśli ktoś robi dla 150 osób imprezę w piwnicy i jest stamtąd tylko jedno wyjście, to wiele się może wydarzyć. Jeśli organizator zdołał jakoś taki lokal ubezpieczyć, a prawa nie przestrzega, w przypadku szkody ubezpieczyciel może zakwestionować wypłatę odszkodowania – uważa Kaleta.

Dla poszkodowanego może mieć to ten skutek, że wydarcie odszkodowania od takiego klubu może być trudniejsze niż od ubezpieczyciela. Ale rekompensata pieniężna to i tak rzecz trzeciorzędna wobec krzywdy. Dlatego lokal, w którym będziemy się bawić, dla własnego dobra trzeba wybierać rozsądnie. Tzw. klimat miejsca to nie wszystko.

 

Chcemy, aby nasze artykuły były dla Ciebie interesujące i zawierały praktyczne informacje. Oddaj głos w naszej sondzie i zdradź nam, jakie tematy są dla Ciebie szczególnie ważne.