Uchwałę rady nadzorczej lub zarządu spółki można zaskarżyć - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Uchwałę rady nadzorczej lub zarządu spółki można zaskarżyć

s-rachelski_kolo_bmKodeks spółek handlowych reguluje zasady zaskarżania uchwał zgromadzeń wspólników i walnych zgromadzeń spółek. Czy istnieje możliwość zaskarżania na drodze powództwa sądowego również uchwał rad nadzorczych i zarządów spółek?

Zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie dominuje pogląd, że uchwały rad nadzorczych, zarządów i komisji rewizyjnych mogą być zaskarżane przez wspólników spółek, o ile powodują konkretne skutki w sferze ich praw jako wspólników (wyrok SN z 14 marca 2012 r., sygn. akt II CSK 252/11). Bez znaczenia jest w tym przypadku, czy konkretni wspólnicy pełnią funkcję członków zarządu. Ważne jest, żeby mieli interes prawny w zaskarżeniu uchwały.

Pojawia się jednak pytanie, na jakiej podstawie uchwały te powinny być zaskarżane. Według jednej linii orzecznictwa dopuszczalne jest zaskarżanie uchwał rad nadzorczych i uchwał zarządów spółek kapitałowych na podstawie przepisów dotyczących zaskarżania uchwał wspólników. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 stycznia 2009 r. (sygn. akt II CSK 419/08).

Jednocześnie istnieje przeciwna linia orzecznicza wykluczająca stosowanie na zasadzie analogii przepisów kodeksu spółek handlowych dotyczących zaskarżania uchwał zgromadzeń wspólników (walnych zgromadzeń) w stosunku do uchwał rad nadzorczych. Otóż Sąd Najwyższy w wyroku z 18 lutego 2010 r. (sygn. akt II CSK 449/09) nie podzielił zdania wyrażonego we wspomnianej już sprawie o sygn. akt II CSK 419/08. W tym późniejszym wyroku SN uznał bowiem, że w sprawach funkcjonowania spółek kapitałowych nieuregulowanych wprost w kodeksie spółek handlowych stosuje się wprost lub odpowiednio przepisy kodeksu cywilnego (zgodnie z dyspozycją art. 2 k.s.h.). Dlatego w przypadku zaskarżania uchwał rady nadzorczej, zarządu lub komisji rewizyjnej zastosowanie znajdzie przepis art. 58 par. 1 i par. 2 k.c. dotyczący nieważności czynności prawnej sprzecznej z ustawą bądź zasadami współżycia społecznego. Natomiast zaskarżenie takiej czynności będzie dokonywane na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.