Pytanie pracownika o plany macierzyńskie jest niedozwolone - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Pytanie pracownika o plany macierzyńskie jest niedozwolone

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej kobieta starająca się o pracę zataiła, że jest w ciąży. Czy może obawiać się sankcji ze […]

W trakcie rozmowy rekrutacyjnej kobieta starająca się o pracę zataiła, że jest w ciąży. Czy może obawiać się sankcji ze strony pracodawcy?

Firma ma prawo żądać od kandydata na pracownika jego danych personalnych oraz informacji o imionach rodziców, dacie urodzenia, miejscu zamieszkania, wykształceniu oraz przebiegu dotychczasowego zatrudnienia. Tak wynika z art. 221 k.p. Ponadto jest uprawniony do uzyskania dodatkowych danych (np. oświadczenia o niekaralności), jeżeli obowiązek ich podania wynika z odrębnych przepisów.
Zdarza się jednak, że osoby prowadzące rekrutację zadają pytania wykraczające poza katalog pytań określonych w k.p. W wyroku z 5 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I PK 37/08) Sąd Najwyższy uznał, że żądanie przez pracodawcę od kandydata do pracy lub zatrudnionej już osoby udzielenia informacji (danych osobowych) niewymienionych w k.p. lub w odrębnych przepisach jest niezgodne z prawem. Osoby ubiegające się o etat mogą więc odmówić udzielenia odpowiedzi na te pytania. W praktyce jednak z obawy przed utratą szansy na zatrudnienie nie sprzeciwiają się udzielaniu tych informacji.
Wśród pytań może pojawić się to o ewentualną ciążę lub plany związane z macierzyństwem. Kobieta spodziewająca się dziecka nie zawsze musi jednak ujawnić ten fakt przyszłemu pracodawcy. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego z 17 kwietnia 2007 r. (sygn. akt I UK 324/06), jeśli praca, o jaką stara się kandydatka, nie jest niedozwolona z uwagi na ochronę macierzyństwa, to nie ma ona obowiązku ujawniania ciąży. Co więcej, za zatajenie tej informacji nie może ponieść żadnych negatywnych konsekwencji. W opinii Sądu Najwyższego, wyrażonej w wyroku z 5 sierpnia 2008 r. (sygn. akt I PK/37/08), naruszeniem obowiązków pracowniczych jest jedynie odmowa udzielenia przez pracownika informacji przewidzianych w art. 221 k.p. Negatywnych konsekwencji nie może zaś wywoływać odmowa udzielenia informacji, których nie wymaga ustawa.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.