Pracownik odpowiada za szkodę w powierzonym mieniu - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Pracownik odpowiada za szkodę w powierzonym mieniu

Przedstawicielowi handlowemu ukradziono służbowego laptopa, którego zostawił w samochodzie.
Pracodawca kazał mu zwrócić jego koszty. Czy słusznie?
Podstawą prawną odpowiedzialności pracownika za powierzone mu przez pracodawcę mienie jest art. 124 k.p. W takim przypadku pracownik odpowiada za szkodę w pełnej wysokości, a uchylić się od odpowiedzialności może jedynie wtedy, gdy wykaże, że powstała ona z przyczyn od niego niezależnych. W szczególności chodzi o sytuację, gdy pracodawca nie zapewnił mu warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego mienia (wyrok SN z 20 października 2009 r., sygn. akt I PK 87/09). Przy czym należy zwrócić uwagę, że omawiany przepis (art. 124 par. 3 k.p.) ustanawia domniemanie winy pracownika, wobec tego to na nim ciąży obowiązek udowodnienia, że szkoda powstała z przyczyn od niego niezależnych lub takich, za które nie ponosi odpowiedzialności.
Zanim jednak pracodawca będzie mógł wyegzekwować naprawienie szkody, musi udowodnić prawidłowe przekazanie mienia w ręce podwładnego. To jedna z przesłanek, na którą wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z 23 października 2011 r. (sygn. akt II PK 62/11). Drugą zaś jest wykazanie powstałej szkody (uszczerbku) w tym mieniu i jej wysokości.
Przepisy nie określają, jak powinno to wyglądać. Przyjmuje się, że aby można było mówić o prawidłowym powierzeniu mienia, powinny zostać określone jego rodzaj i wartość. Jednocześnie pracownik powinien mieć możliwość sprawowania nad nim pieczy, a następnie rozliczenia się z niego (wyrok SN z 26 marca 2009 r., sygn. akt II PK 241/08). Dodatkowo konieczna jest zgoda pracownika na przyjęcie mienia. Może wyrazić ją ustnie, ale do celów dowodowych lepiej, aby podpisał dokument zdawczo-odbiorczy, w którym wskazane zostaną jakość i ilość mienia. Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 15 lipca 1985 r., sygn. akt IV PR 150/85) już samo pokwitowanie mienia przez pracownika (gotówki, sprzętu, odzieży i obuwia roboczego itp.) jest równoznaczne z jego powierzeniem.
Jeśli chodzi o drugą przesłankę odpowiedzialności zatrudnionego, czyli o szkodę, to uszczerbek majątkowy w powierzonym mieniu powinien mieć charakter faktyczny, a nie hipotetyczny (wynikający jedynie ze stanu ewidencyjnego).

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.