Na rynku usług prawniczych wrze. Po ostatnich latach kryzysu, widać wyraźne ożywienie w gospodarce. Dekoniunktura minęła, weszliśmy do Unii Europejskiej. Według prawników, wyraźnie wzrósł popyt na rynku fuzji i przejęć, obsługi korporacyjnej, ruszyło się w podatkach oraz w prawie własności intelektualnej. Kancelarie szukają nisz i stawiają na specjalizacje. (…)

Gdzie panuje koniunktura

Jeżeli w gospodarce źle się dzieje, wzrasta liczba sporów, niewykonanych umów, a co się z tym wiąże, wzrasta skala upadłości i postępowań układowych. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat prawnicy GLN realizowali dużo zleceń z tych specjalizacji – mówi Robert Jędrzejczyk. Tymczasem w okresie prosperity przedsiębiorcy wolą podpisywać umowy o współpracy, realizować nowe inwestycje, niż prowadzić spory.

Zdaniem Stanisława Rachelskiego, wspólnika w kancelarii Rachelski & Wspólnicy, przedsiębiorcy przygotowując się do okresu wzrostu liczą na pozyskanie funduszy unijnych. Aby spełnić wymagania stawiane w programach strukturalnych, zarządzający porządkują struktury i optymalizują swoje koszty poprzez restrukturyzację, co wymaga obsługi prawnej – mówi Rachelski. Pojawiło się też sporo spraw związanych z tworzeniem i działaniem pracowniczych programów emerytalnych, a także dotyczących nowej instytucji na rynku ubezpieczeń emerytalnych, jaką są indywidualne konta emerytalne. (…)

Siedem lat tłustych

Czy według biblijnego powiedzenia, po latach chudych, firmy prawnicze czeka siedem lat tłustych?

Nie ulega wątpliwości, że rynek mocno ruszył do przodu – uważa Stanisław Rachelski. Widać, że kancelarie inwestują w infrastrukturę, prowadzą rekrutację. Firmy, które zdążyły się wcześniej przygotować do okresu poprawy klimatu gospodarczego, pierwsze skorzystają na początku prosperity – uważa Rachelski. Na rynku przydadzą się specjaliści od podatków, bieżącej obsługi korporacyjnej, prawa autorskiego, zamówień publicznych, finansowania projektów i infrastruktury. Kłopoty ze swoją specjalizacją mogą mieć eksperci od upadłości i układów, prywatyzacji oraz procesów o niewielkiej wartości przedmiotu sporu