12 kwietnia 2024
Anna Domin
Po zwolnieniu z obowiązku świadczenia pracy trudniej wysłać na urlop
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy a niewykorzystany urlop
Pracodawca zwolnił pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, mimo że ten miał jeszcze niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Czy w takiej sytuacji pracownikowi będzie przysługiwał ekwiwalent za niewykorzystany urlop?
Obowiązek wykorzystania urlopu w okresie wypowiedzenia
W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracodawca ma prawo wyznaczyć pracownikowi termin urlopu wypoczynkowego, a pracownik jest zobowiązany ten urlop wykorzystać (art. 1671 k.p.). W wyroku z 2 września 2003 r. (I PK 403/02) Sąd Najwyższy uznał, że na zasadach określonych w art. 1671 k.p. w okresie wypowiedzenia pracownik musi wykorzystać zarówno bieżący, jak i zaległy urlop wypoczynkowy. Zaległy urlop może zostać udzielony pracownikowi w całości, bieżący natomiast jedynie w wymiarze proporcjonalnym.
Klaudia Krzyżanowska
Opiekun Klienta
Potrzebujesz pomocy w zakresie prawa pracy? Zamów teraz BEZPŁATNĄ konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja
Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop
Za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Pracodawca może również zdecydować o zwolnieniu pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Musi jednak pamiętać, że zwolnionemu pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia.
Zwolnienie z obowiązku świadczenia pracy, a urlop wypoczynkowy
Jeżeli pracodawca w pierwszej kolejności zdecyduje się zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy, nie może następnie nakazać mu wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w tym samym okresie, chyba że pracownik wyrazi na to zgodę. W wyroku z 21 czerwca 2005 r. (III APa 48/05) SN stwierdził, że okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie jest równoznaczny (jakościowo i pojęciowo) z okresem wykorzystywania urlopu wypoczynkowego. W szczególności okres zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy nie służy tym celom, jakie powinien spełniać urlop wypoczynkowy, tj. odpoczynkowi i regeneracji sił. Jeżeli więc pracodawca podjął decyzję o zwolnieniu pracownika z obowiązku świadczenia pracy, to nie może bez zgody pracownika nakazać, by w tym samym okresie wykorzystał on urlop wypoczynkowy. Należy więc przyjąć, że jeżeli pracownik zwolniony z obowiązku świadczenia pracy miał niewykorzystany urlop wypoczynkowy, to w dniu rozwiązania stosunku pracy powinien otrzymać za ten urlop ekwiwalent pieniężny.
Autor wpisu oraz Mistrz prawa na stronie rachelski.pl
Anna Domin
DYREKTOR MARKETINGU
Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.