12 kwietnia 2024
Anna Domin
Ochrona przedemerytalna nie wyklucza zmiany warunków pracy
Firma chce obniżyć koszty zatrudnienia. W jakiej sytuacji może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym?
Pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, nie można wypowiedzieć umowy o pracę, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Tak wynika z art. 39 k.p. Ustawodawca przewidział jednak szczególne okoliczności, które umożliwiają zastosowanie wypowiedzenia zmieniającego wobec takiego pracownika, a odmowa przyjęcia zaproponowanych warunków skutkować będzie rozwiązaniem umowy. Pracodawcy wolno wypowiedzieć w takiej sytuacji warunki pracy lub płacy, jeżeli nowe zasady wynagrodzenia dotyczą ogółu zatrudnionych u niego pracowników lub tej ich grupy, do której należy pracownik objęty ochroną (art. 43 pkt 1 k.p.). Zmianę warunków pracy uzasadnia również stwierdzona w orzeczeniu lekarskim utrata zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 pkt 2 k.p.). Ograniczenie przypadków, kiedy można zastosować takie rozwiązanie, ma nie dopuścić do omijania zakazu wypowiedzenia umowy (proponowania nowych warunków pracy i płacy, wiedząc z góry, że nie zostaną one zaakceptowane).
Klaudia Krzyżanowska
Opiekun Klienta
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa pracy? Zamów teraz BEZPŁATNĄ konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja
W stosunku do pracowników korzystających z ochrony przedemerytalnej mają też zastosowanie przepisy o zwolnieniach grupowych. W razie redukcji etatów z przyczyn niedotyczących pracowników nie stosuje się przepisów szczególnych dotyczących ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem umowy o pracę. Jednocześnie art. 5 ust. 5 i 6 ustawy o zwolnieniach grupowych (t.j. Dz. U. z 2003 r. nr 90, poz. 844 z późn. zm.) wprowadza odstępstwo od tej zasady. W okresie ochrony przedemerytalnej pracodawca może jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy. Co więcej, zatrudnionemu, którego pensja w związku z tym została obniżona, przysługuje do końca okresu ochronnego zasiłek wyrównawczy.
Autor wpisu oraz Mistrz prawa na stronie rachelski.pl
Anna Domin
DYREKTOR MARKETINGU
Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.