Kto reprezentuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w sporze o uchylenie uchwały - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Kto reprezentuje spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w sporze o uchylenie uchwały

Akademia prawa gospodarczego cz. 762 Jeden z członków […]

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Data: 12.10.2010 Autor: Stanisław Rachelski

Akademia prawa gospodarczego cz. 762

Jeden z członków zarządu spółki z o.o. wystąpił z powództwem przeciw niej o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników. Czy zarząd może reprezentować spółkę w tym sporze? Zarząd w spółce z o.o. jest organem wykonawczym, którego celem jest prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacja. Podejmowane przez zarząd działania traktowane są jako działania samej spółki, a nie poszczególnych osób wchodzących w skład zarządu. Istnienie obowiązku lojalności członków zarządu spółki z o.o., wynikającego z zaufania udzielonego im przez wspólników w akcie powołania, nie wyklucza możliwości powstania konfliktu interesów między członkami zarządu a spółką. W przypadku sprzeczności interesów spółki z interesami członka zarządu (jego rodziny lub innych osób, z którymi powiązany jest osobiście) członek zarządu powinien wstrzymać się od udziału w rozstrzyganiu takich spraw (art. 209 k.s.h.). W myśl ogólnej zasady zawartej wart. 253 par. 1 w sprawach o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników spółkę reprezentuje zarząd lub ustanowiony w tym celu przez zgromadzenie wspólników pełnomocnik. Gdy zarząd nie może działać za spółkę, a brak jest uchwały wspólników o ustanowieniu pełnomocnika, spółkę reprezentuje kurator wyznaczony przez sąd właściwy do rozstrzygnięcia powództwa (253 par. 2 k.s.h.). W uchwale Sądu Najwyższego z 22 października 2009 r. (III CZP 63/09) wyrażono opinię, że jeśli przeciwko spółce o uchylenie uchwały zgromadzenia wspólników występuje jeden z członków zarządu, a pozostali członkowie -zgodnie z obowiązującymi w spółce zasadami – mają możliwość jej reprezentowania, należy przyjąć, że kompetencja zarządu do reprezentowania spółki jest wyłączona w takim sporze. SN wykluczył też możliwość udzielenia pełnomocnictwa członkowi zarządu, także w tych przypadkach, kiedy uchwałę zaskarża inny członek zarządu, gdyż taka czynność stanowiłaby obejście art. 253 par. 2 k.s.h. Jego celem jest bowiem zapewnienie interesu spółki w postępowaniu o uchylenie uchwały, niezależnie od tego, czy powodem jest zarząd działający wspólnie, czy poszczególni jego członkowie.

Chcemy, aby nasze artykuły były dla Ciebie interesujące i zawierały praktyczne informacje. Oddaj głos w naszej sondzie i zdradź nam, jakie tematy są dla Ciebie szczególnie ważne.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.