Rynek świadczeń pozapłacowych

Pracodawcy moją różne możliwości obdarowywania swoich pracowników prezentami. Taka praktyka jest szczególnie często stosowana w okresie świąt. Jednym ze sposobów wsparcia materialnego swego pracownika jest podarowanie mu karty przedpłaconej. Nie każdy jednak spotkał się z takim pojęciem.

Czym jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona – jest w dużej mierze podobna do zwykłej bankowej karty debetowej. Podobnie, jak karta debetowa, służy ona do dokonywania różnego rodzaju opłat. Różnica polega na tym, że karta przedpłacona nie musi być spersonalizowana. Rachunek przypisany do niej ma charakter techniczny, to znaczy, iż jego jedynym celem jest dokonywanie rozliczeń transakcji za pomocą karty. Taką kartą można robić zakupy zarówno stacjonarnie jak i on-line. Plusem jest to, że karta przedpłacona działa za granicą. Tak, jak zwykła karta debetowa, karta przedpłacona jest zabezpieczona kodem PIN. Co istotne, konto do którego karta jest przypisana nie jest zwykłym kontem bankowym. Jest to konto stworzone jedynie na potrzeby danej karty przedpłaconej. Można z niej korzystać po uprzednim doładowaniem konta, do którego jest ona przypisana. Karta przedpłacona, jest powszechnie znana pod nazwą „karta prepaid”.

Zalety kart przedpłaconych

Pierwszą zaletą karty przedpłaconej, jest to, że nie musi być ona przypisana do konkretnej osoby. Obdarowany, bez problemu, może dzielić się więc kartą z bliskimi lub przekazać ją jakiejkolwiek osobie. W przeciwieństwie do np. bonów towarowych, obdarowana osoba będzie mogła przeznaczyć środki z karty na dowolny cel, co z pewnością jest dla obdarowanego pracownika wygodnym rozwiązaniem. W takiej sytuacji istotne dla pracodawcy, jest że karta przedpłacona jest wolna od podatku PIT jeśli roczna kwota podarowana pracownikowi nie przekroczy 380 zł. To jej kolejna przewaga nad bonami czy talonami i innymi środkami uprawniającymi do wymiany na towary lub usługi, które nie są objęte zwolnieniem od podatku. Warunkiem jest jednak aby środki na karcie sfi nansowane były z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych u pracodawcy.

Dlaczego warto obdarować pracownika kartą prepaid?

Bonusy na kartach pracowników powinny być także zróżnicowane kwotowo. Nie można dać wszystkim pracownikom równej sumy – wielkość środków na danej karcie powinna być uzależniona od kryteriów socjalnych danego pracodawcy i uwzględniać takie czynniki jak np. sytuacja majątkowa rodziny pracownika. Stąd życiowo gorzej sytuowani pracownicy powinni dostać więcej niż ci w lepszej sytuacji. W przeciwnym razie zwolnienie z podatku nie będzie przysługiwać. Kolejna dobra wiadomość dla pracodawcy to fakt, że środki przeznaczone w ten sposób dla pracownika będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu dla firmy. Warto zwrócić uwagę, że karta nie jest jednorazowa – przy następnej okazji, np. kolejnych świąt, pracodawca nie będzie musiał wykupywać nowej karty – wystarczy, że doładuje starą.

Wady kart prepaid

Doszukując się wad Potencjalnym minusem skorzystania przez pracodawcę z dobrodziejstw kart przedpłaconych może być nie dostosowanie się do wymogów prawnych pozwalających mu na skorzystanie z ulg podatkowych. Jeśli z jakichś przyczyn Urząd Skarbowy zakwestionuje rozliczenie podatkowe pracodawcy będzie on narażony na konieczność poniesienia dodatkowych kosztów związanych z dopłatą zaległego podatku. Karty przedpłacone sprawdzają się najlepiej przy transakcjach bezgotówkowych – nie są wtedy naliczane żadne dodatkowe opłaty. W przypadku wypłaty pieniędzy z bankomatu istnieje duże prawdopodobieństwo doliczenia prowizji. To samo dotyczy sprawdzenia salda konta w bankomacie. Środki na karcie nie są niestety ubezpieczone.

Podsumowanie

Więcej zalet niż wad Podsumowując, karty przedpłacone przedstawiają się jako praktyczne narzędzie, z którego zadowolone mogą być obydwie strony – zarówno pracodawca jak i pracownik. Główną korzyścią dla pracodawcy są preferencyjne przepisy podatkowe umożliwiające ominięcie podatku dochodowego i wliczenie środków na karcie w koszt uzyskania przychodu. Pracownik natomiast zyskuje wygodny i bezpieczny środek płatniczy umożliwiający mu przeznaczenie podarowanej kwoty na dowolne jego potrzeby.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej Kancelarii Prawnej w Warszawie Śródmieście. Zachęcamy również do odwiedzenia i śledzenia naszych newsów prawniczych: Prasówka Prawnicza.