Jakie są uprawnienia członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Jakie są uprawnienia członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Zarząd jest organem powołanym do prowadzenia spraw i reprezentacji spółki z o.o. Reprezentacja obejmuje dokonywanie „za“ bądź „w imieniu“ spółki […]

Zarząd jest organem powołanym do prowadzenia spraw i reprezentacji spółki z o.o. Reprezentacja obejmuje dokonywanie „za“ bądź „w imieniu“ spółki czynności w stosunkach zewnętrznych i dotyczy wszelkich spraw związanych z przedmiotem jej działania. W przypadku zarządu reprezentacja rozumiana jest szeroko i obejmuje wszystkie czynności sądowe i pozasądowe. Wśród organów spółki z o.o. tylko zarząd posiada pełną kompetencję do jej reprezentowania. Zarząd może być złożony z jednego lub większej liczby członków, a o jego liczebności decyduje umowa spółki. W przypadku gdy do zarządu powołana została tylko jedna osoba, to ona reprezentuje spółkę. Jeżeli zarząd jest wieloosobowy, a umowa spółki nie zawiera żadnych innych postanowień, do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu lub jednego łącznie z prokurentem. Podpis jednego członka wieloosobowego zarządu może być wystarczający tylko, jeżeli zostało to przewidziane w umowie spółki. Wyjątkowo w stosunkach wewnętrznych spółka może być reprezentowana przez radę nadzorczą albo pełnomocnika powołanego uchwałą zgromadzenia wspólników. Taką sytuację przewiduje k.s.h. w odniesieniu do umowy między spółką a członkiem zarządu oraz wsporze z nim. W przypadku natomiast, gdy jedyny wspólnik jest zarazem zarządcą, czynność prawna (w tym i umowa) między nim a reprezentowaną przez niego spółką wymaga formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności. W sporze dotyczącym uchylenia bądź stwierdzenia nieważności uchwały wspólników pozwaną spółkę reprezentuje zarząd, jeżeli na mocy uchwały wspólników nie został w tym celu powołany pełnomocnik. Spośród innych reprezentantów możliwy jest udział w czynnościach prokurenta i pełnomocników. Wpostanowieniu z 28 lipca 2010 r. Sąd Najwyższy orzekł, że członek zarządu spółki z o.o., uprawniony umową spółki do jej reprezentowania łącznie z drugim członkiem zarządu, może być ustanowiony pełnomocnikiem do poszczególnych czynności.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.