Firma przekształcona ma prawa firmy przekształcanej - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Firma przekształcona ma prawa firmy przekształcanej

Po przekształceniu spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów opłaty wynikające z wcześniejszych umów leasingu Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność […]

Po przekształceniu spółka może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów opłaty wynikające z wcześniejszych umów leasingu   Wielu przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek decyduje się na ich przekształcenie. Dzięki takim zmianom mogą m.in. sprawniej zarządzać firmami, osiągać wyższe zyski i optymalizować podatki czy też uporządkować kwestie własnościowe. W praktyce jednak bardzo często powstają problemy z rozliczeniami podatkowymi umów zawartych jeszcze przed przekształceniem. Szczególnie wiele trudności sprawia leasing. Wątpliwości dotyczą tego, czy opłaty związane z podpisanymi wcześniej umowami leasingowymi można uwzględniać w kosztach spółki również po jej przekształceniu. – Kodeks spółek handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółki jawnej, partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnej w inną spółkę handlową, a także przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową, inną niż spółka jawna – wyjaśnia Stanisław Rachelski, radca prawny, wspólnik zarządzający Kancelarii Prawniczej Rachelski i Wspólnicy. Jednocześnie podkreśla, że spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Zgodnie z art. 93a Ordynacji podatkowej (t.j. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna powstała w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej lub spółki niemającej osobowości prawnej a także osobowa spółka handlowa powstała w wyniku przekształcenia innej spółki niemającej osobowości prawnej lub spółki kapitałowej, wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach podatkowych prawa i obowiązki przekształcanego podmiotu. – W trakcie przekształcenia nie mamy do czynienia z powstaniem nowej spółki. Spółka przekształcona zachowuje ciągłość prawną spółki przekształcanej – podkreśla Stanisław Rachelski. Wstępuje bowiem z dniem przekształcenia we wszystkie, wynikające z przepisów podatkowych prawa i obowiązki spółki przekształcanej. Na dzień przekształcenia nie dochodzi do zawarcia nowej umowy leasingu lub zmiany którejś z jej stron (zmianie podlega jedynie forma prawna jednej z nich). Dlatego umowy leasingu zawarte przez spółkę handlową lub cywilną przed przekształceniem w inną spółkę prawa handlowego nadal będą traktowane w ten sam sposób. W związku z tym opłaty związane z kosztami leasingu będą stanowiły koszty dla spółki przekształconej.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.