Czy umowa o pracę jest jedyną podstawą powstania stosunku pracy - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Czy umowa o pracę jest jedyną podstawą powstania stosunku pracy

Stosunek pracy między stronami może być uregulowany winny sposób niż na podstawie umowy o pracę. Art. 2k.p. definiuje pracownika jako […]

Stosunek pracy między stronami może być uregulowany winny sposób niż na podstawie umowy o pracę. Art. 2k.p. definiuje pracownika jako osobę zatrudnioną nie tylko na podstawie umowy o pracę, ale również powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Stosunek pracy na podstawie powołania nawiązuje się w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68 par. 1 k.p.). Powołanie jako podstawa nawiązania stosunku pracy jest aktem, który wywiera podwójny skutek: powierza danej osobie stanowisko lub funkcję oraz nawiązuje stosunek pracy osoby powołanej z podmiotem powołującym. W razie zamiaru odwołania takiego pracownika pracodawca nie jest zobligowany do zachowania szczegółowej procedury oraz warunków formalnych, które występują przy umowie o pracę. Nadto w przypadku sporu sądowego pracownik może się domagać wyłącznie odszkodowania. Stosunek pracy na podstawie wyboru powstaje tylko wówczas, gdy z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika (art. 73 par. 1 k.p.). Charakterystyczną cechą stosunku pracy powstałego na podstawie wyboru jest z góry określony czas jego trwania. Rozwiązanie stosunku pracy następuje z chwilą wygaśnięcia mandatu (art. 73 par. 2 k.p.). Stosunek pracy na podstawie mianowania nawiązuje się w przypadkach określonych w odrębnych przepisach np. w ustawie z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (art. 76 k.p.). Kodeks pracy ma zastosowanie jedynie w sytuacjach, które nie zostały w nich uregulowane. Mianowanie jest aktem administracyjnym. Na podstawie mianowania powstają dwa rodzaje stosunków prawnych: służbowy stosunek pracy oraz stosunek służbowy o charakterze administracyjno-prawnym (dotyczący służb mundurowych policji, straży granicznej czy ABW). Stosunek pracy, którego podstawą jest mianowanie, ustaje na skutek porozumienia stron, upływu terminu wypowiedzenia, rozwiązania w trybie natychmiastowym bądź wygaśnięcia. Stosunek pracy pomiędzy spółdzielnią pracy a jej członkiem reguluje ustawa z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze, a w zakresie nieuregulowanym odmiennie tą ustawą stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu pracy (art. 77 k.p.).

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.