12 kwietnia 2024
Anna Domin
Czy pełnomocnictwo, którego udzielono w formie ustnej, posiada moc prawną
Definicja pełnomocnika i podstawy prawne pełnomocnictwa
Pełnomocnikiem jest osoba, która na podstawie oświadczenia woli innej osoby (fizycznej lub prawnej) wykonuje czynności prawne w jej imieniu i z bezpośrednim dla niej skutkiem.
Formy udzielania pełnomocnictwa
Pełnomocnictwo najczęściej bywa udzielane poprzez sporządzenie pisemnego dokumentu, jednak polskie prawo nie zabrania udzielenia pełnomocnictwa w sposób dorozumiany (w tym również w formie ustnej).
Klaudia Krzyżanowska
Opiekun Klienta
Potrzebujesz pomocy prawnej? Zamów teraz BEZPŁATNĄ konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja
Pełnomocnictwo do czynności wymagających szczególnej formy
Podstawę udzielenia pełnomocnictwa stanowi art. 60 kodeksu cywilnego (k.c.), w myśl którego wola osoby dokonującej czynności prawnej (w tym przypadku mocodawcy pełnomocnika) może być wyrażona przez każde zachowanie tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny. Jednak zarówno sam kodeks cywilny, jak i przepisy innych ustaw przewidują odstępstwa od tej zasady. Art. 99 par. 1 k.c. przewiduje, że udzielenie pełnomocnictwa do dokonania czynności prawnej, dla ważności której potrzebna jest szczególna forma, powinno nastąpić w takiej samej formie. Powyższy przepis odnosi się do pełnomocnictwa do czynności prawnych, dla których forma szczególna została zastrzeżona pod rygorem nieważności. Skoro np. uchwała o zmianie umowy spółki z o.o.wymaga formy aktu notarialnego, to pełnomocnictwo wspólnika do podjęcia tej czynności będzie wymagało co najmniej pisemnej formy.
Pełnomocnictwo ogólne i jego wymagania
Istnieje także osobna norma dotycząca pełnomocnictwa ogólnego (dotyczącego ogółu czynności zwyczajowo dokonywanych w normalnym toku działalności). Art. 99 par. 2 k.c.wymaga bowiem dla tego typu pełnomocnictwa formy pisemnej zwykłej pod rygorem jego nieważności.
Wymogi dotyczące formy pisemnej pełnomocnictwa w różnych przypadkach
Poza przepisami kodeksu cywilnego formy pisemnej zwykłej (pod rygorem nieważności) wymaga pełnomocnictwo udzielone przez wspólnika spółki z o.o. do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników oraz wykonywania prawa głosu (art. 243 par. 2 k.s.h.). Takiej formy wymaga także pełnomocnictwo ustanowione przez dyrektora przedsiębiorstwa państwowego (art. 51 par. 2 ustawy o przedsiębiorstwach państwowych).
Przepisy szczególne dotyczące pełnomocnictw w Kodeksie spółek handlowych i innych ustawach
Formy pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym wymagają pełnomocnictwa do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku oraz pełnomocnictwo do zawarcia małżeństwa.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Data 25 maja 2010 Autor: Stanisław Rachelski
AKADEMIA PRAWA GOSPODARCZEGO CZ. 683, www.gazetaprawna.pl/akademiaprawagospodarczego
Autor wpisu oraz Mistrz prawa na stronie rachelski.pl
Anna Domin
DYREKTOR MARKETINGU
Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.