12 kwietnia 2024
Stanisław Rachelski
Czy jedyny wspólnik spółki może dokonywać czynności prawnych z samym sobą
Czy w jednoosobowej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jedyny wspólnik ma prawo dokonywania czynności prawnych z samym sobą?
Według art. 151 par. 1 kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) spółka z o.o. może zostać utworzona przez jedną lub więcej osób. Jedynym wyjątkiem od tej zasady jest zakaz zawiązania spółki z o.o. wyłącznie przez inną jednoosobową spółkę z o.o. (art. 151 par. 2 ksh).
Klaudia Krzyżanowska
Opiekun Klienta
Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa spółek? Zamów teraz BEZPŁATNĄ konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Darmowa konsultacja
Zdarza się, że w takiej spółce jej jedyny wspólnik – występujący jako organ osoby prawnej – dokonuje czynności prawnej z samym sobą jako osobą fizyczną lub innym organem tejże spółki. Zgodnie z generalną zasadą ujętą w art. 201 k.s.h. prowadzenie spraw spółki z o.o. i jej reprezentowanie należy do kompetencji zarządu. Zarząd może się składać z jednego członka lub większej ich liczby, którzy mogą być wyłonieni z grona wspólników spółki. Członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej.
Powołanie jedynego wspólnika na członka zarządu
W jednoosobowej spółce z o.o.może dojść do sytuacji, gdy jej jedyny wspólnik powołuje sam siebie na członka zarządu. Z oczywistych względów w jednoosobowej spółce z o.o. nie stosuje się przepisu art. 247 par. 2 k.s.h., zgodnie z którym wybór ten powinien być przeprowadzany w tajnym głosowaniu. Co do zasady w umowie między spółką a członkiem zarządu oraz w sporze z nim spółkę reprezentuje rada nadzorcza lub pełnomocnik powołany uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 par. 1 k.s.h.).
Forma aktu notarialnego przy czynnościach prawnych jedynego wspólnika
Przy czynnościach prawnych dokonywanych między jedynym wspólnikiem, będącym jednocześnie jedynym członkiem zarządu, wymagana jest forma aktu notarialnego (art. 210 par. 2 k.s.h.), a o każdorazowym dokonaniu takiej czynności prawnej notariusz zawiadamia sąd rejestrowy, przesyłając wypis aktu notarialnego.
Oświadczenia woli jedynego wspólnika – wymogi formalne
Ze względu na wyjątkowy charakter jednoosobowej spółki z o.o. wszystkie oświadczenia woli jej jedynego wspólnika muszą być składane w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Dodatkowo w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności spółki oświadczenie woli wspólnika wymaga formy pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym (art. 173 par. 1 k.s.h.).
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna Data 20 lipca 2010 Autor: Stanisław Rachelski
Autor wpisu oraz Mistrz prawa na stronie rachelski.pl
Stanisław Rachelski
Wspólnik zarządzający
Prawnik biznesowy od 1987 roku, arbiter w Krajowym Sądzie Arbitrażowym w Warszawie, mediator przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Członek wielu rad nadzorczych. Zwolennik polubownego rozwiązywania sporów. Doświadczony negocjator i mediator. Ekspert w zakresie uwalniania od toksycznych kredytów. Specjalista w zakresie fuzji i przejęć, prywatyzacji, rynków kapitałowych oraz prawa handlowego i cywilnego. Wieloletni pracownik sektora bankowego.