10 lutego 2025
Anna Domin
Pracownik banku wygrywa z bankiem i odzyskuje ponad 600 tys. CHF

Obawy i dylematy
Nasz klient przez lata pracował w jednym z czołowych banków w Polsce. Jako dyrektor operacyjny departamentu bankowości prywatnej miał dostęp do wiedzy finansowej, którą wielu klientów mogłoby mu zazdrościć. Jednak gdy w 2008 roku wraz z żoną zdecydował się na kredyt hipoteczny w CHF, nie spodziewał się, że za kilkanaście lat stanie się jednym z tysięcy poszkodowanych przez toksyczne produkty finansowe. Pomimo doświadczenia w bankowości, nie przewidział, że mechanizm kredytów frankowych doprowadzi go do sytuacji, w której po 15 latach spłaty wciąż miał do uregulowania ponad 2 mln zł! Jako były pracownik banku miał jednak dodatkową obawę – czy może skutecznie walczyć z instytucją, w której pracował? Czy sąd nie uzna, że jako ekspert w branży powinien rozumieć ryzyko związane z kredytem? Te pytania skutecznie powstrzymywały go przez lata przed podjęciem decyzji o pozwaniu banku.
Klaudia Krzyżanowska
Opiekun Klienta
Ratuj swoje finanse! Zamów teraz BEZPŁATNĄ analizę umowy kredytowej i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.
Darmowa analiza umowy
Podjęcie walki i przełomowa decyzja
W końcu, po analizie swojej sytuacji, Pan Karol wraz z żoną podjął decyzję o złożeniu pozwu przeciwko Bankowi Polska Kasa Opieki S.A. Domagali się unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotu nienależnie pobranych środków. Kluczowe argumenty w sprawie dotyczyły:
- Nieuczciwych warunków umowy – kredyt był jednostronnie indeksowany do CHF, a bank miał pełną swobodę w ustalaniu kursu waluty.
- Braku należytej informacji o ryzyku walutowym – bank nie przedstawił rzetelnych symulacji wzrostu kursu CHF i jego wpływu na saldo zadłużenia.
- Statusu konsumenta – mimo pracy w banku, Pan Karol zawarł umowę jako osoba prywatna, a nie jako ekspert finansowy.
Przełomowy wyrok – zwycięstwo w sądzie i odzyskane pieniędzy przez kredytobiorce
8 listopada 2023 roku Sąd Okręgowy Warszawa-Praga wydał wyrok, który zmienił życie całej rodziny.
✅ Unieważnił umowę kredytową – uznał, że kredyt nie może dalej funkcjonować z uwagi na nieuczciwe klauzule, ale co ważniejsze
✅ Zasądził zwrot 607.985,26 CHF – bank musiał zwrócić kredytobiorcom całą kwotę, jaką do tej pory spłacili,
✅ Zasądził koszty postępowania – bank został zobowiązany do pokrycia kosztów sądowych w wysokości ponad 16 tys. zł.
Po rozliczeniu się z Bankiem, kredytobiorca otrzymał prawie 200 000 złotych.
Wniosek: Możesz wygrać, nawet jeśli pracowałeś w banku
Przypadek Pana Karola pokazuje, że nawet byli pracownicy sektora bankowego, którzy podpisywali kredyty frankowe, mogą skutecznie dochodzić swoich praw. Praca w banku nie oznacza, że klient był świadomy wszystkich niuansów umowy ani że bank dopełnił obowiązku informacyjnego.
Jeśli jesteś byłym lub obecnym pracownikiem banku i boisz się podjąć walkę o swoje prawa, pamiętaj: Prawo jest po stronie konsumenta, a sądy w zdecydowanej większości unieważniają toksyczne kredyty frankowe. Nie jesteś sam w tej walce! Masz podobny kredyt? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci uwolnić się od długu i odzyskać swoje pieniądze.
Autor wpisu oraz Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin
DYREKTOR MARKETINGU
Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.