Zmiany w PKD od stycznia 2025 - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

8 stycznia 2025

Wojciech Ostrowski

Kolejna zmiana PKD! Przedsiębiorcy powinni pamiętać, że od 1 stycznia 2025 r obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności (PKD 2025)

Każdy przedsiębiorca planujący rozpoczęcie działalności gospodarczej, niezależnie od tego, czy w formie indywidualnej działalności gospodarczej, czy spółki prawa handlowego, wie jak istotne jest prawidłowe dobranie kodów prowadzonej działalności do nomenklatury stosowanej przez Polską Klasyfikację Działalności (PKD). Do końca grudnia 2024 r. obowiązywała nomenklatura zawarta w załączniku do Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007), które to PKD zastąpiło poprzednią wersję Polskiej Klasyfikacji Działalności, znanej jako PKD 2004.  Przedsiębiorcy prowadzący już wówczas działalność pamiętają, jakim wyzwaniem było dostosowanie kodów działalności zapisanych w nomenklaturze PKD 2004 do wymogów PKD 2007. W Dzienniku Ustaw z dnia 27 grudnia 2024 r , poz.1936 opublikowano Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2025), które począwszy od 1 stycznia 2025 r. zastąpi dotychczasową wersję PKD 2007.

Dlaczego konieczna była zmiana PKD?

Konieczność wydania nowej wersji PKD, zastępującej dotychczasową wersję PKD 2007, wynikała przede wszystkim z istotnej zmiany warunków rynkowych, gospodarczych, technologicznych i społecznych, jakie miały miejsce na świecie w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Wiąże się to też z tym, że na przestrzeni ostatnich prawie dwóch dekad, w ślad za rozwojem nauki i techniki, pojawiły się nowe rodzaje działalności, co powodowało, że precyzyjne opisanie tradycyjnych branż przy użyciu dotychczasowej nomenklatury utrudniało przedsiębiorcom dopasowanie swoich działalności do właściwych kodów PKD. Konieczność wydania nowego PKD 2025  wynikała również ze zmian dokonanych w klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economy Activities in the European Community NACE.

Obowiązki przedsiębiorców związane z PKD 2025

Mecenas Wojciech Ostrowski

Jakie obowiązki wynikają z wprowadzenia PKD 2025 dla statystycznego przedsiębiorcy?  Otóż wszystkie podmioty rejestrujące swoją działalność po 1 stycznia 2025 r. w KRS czy CEIDG będą miały obowiązek określania prowadzonej przez siebie działalności już według nomenklatury (kodów) zawartych w Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2025.

Okres przejściowy dla wybranych przedsiębiorców

W stosunku do przedsiębiorców prowadzących działalność, czyli zarejestrowanych w CEIDG lub w KRS, przed 1 stycznia 2025 r., przewidziano okres przejściowy na dostosowanie przedmiotu działalności do PKD 2025. Co do zasady okres ten wynosi 2 lat, to jest do 31 grudnia 2026 r., jakkolwiek regulacje w tym zakresie nie są do końca przejrzyste.

Różne zasady dla przedsiębiorców w CEIDG i KRS

I tak w okresie przejściowym przedsiębiorcy wpisani do CEIDG, składając jakikolwiek wniosek o zmianę danych w CEIDG powinni łącznie z tym wnioskiem dokonać  dostosowania przedmiotu działalności wpisanego w ewidencji do nowej klasyfikacji PKD (PKD 2025). Z kolei przedsiębiorcy wpisani do KRS (np. spółki prawa handlowego), w okresie przejściowym takiego obowiązku nie mają… . Innymi słowy, jeśli wnioskowana przez przedsiębiorcę zmiana w KRS dotyczyć będzie np. zmiany składu zarządu lub zmiany adresu, spółka nie będzie mieć obowiązku jednoczesnego złożenia wniosku  dostosowania swojego przedmiotu działalności do PKD 2025 jakkolwiek oczywiście, i to wydaje się logiczne, taki wniosek może złożyć. Podmiot wpisany do KRS może też złożyć samodzielny wniosek o dostosowanie przedmiotu działalności do PKD 2025.,

Klaudia Krzyzanowska

Klaudia Krzyżanowska

Opiekun Klienta

Potrzebujesz pomocy z zakresu prawa korporacyjnego firm? Zamów teraz BEZPŁATNĄ konsultację i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Darmowa konsultacja

Automatyczne przeklasyfikowanie kodów PKD – kiedy nastąpi?

Trudno ocenić dlaczego zdecydowano się na takie zróżnicowanie.  Po upływie wspomnianego powyżej okresu przejściowego ustawodawca planuje wprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania, czyli automatycznej zmiany kodów PKD (z PKD 2007 na PKD 2025) w rejestrach tych przedsiębiorców, którzy sami nie dokonali zmian w okresie przejściowym.

Dlaczego warto dostosować PKD samodzielnie?

Planowane rozwiązanie byłoby, co do zasady korzystne, przy czym należy mieć na uwadze, że takie zautomatyzowane przeklasyfikowanie kodów PKD może spowodować, że nowy PKD nie będzie odpowiadać rzeczywistemu przedmiotowi działalności przedsiębiorcy wynikającemu np. z umowy spółki czy statutu. Dlatego też zdecydowanie należy zalecić, aby przedsiębiorcy wpisani do KRS nie czekali na żadne rozwiązanie systemowe tylko sami dostosowali przedmiot swojej działalności do PKD 2025 tak, aby w pełni odpowiadał on nowej nomenklaturze.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Wojciech Ostrowski

Wojciech Ostrowski

Wspólnik zarządzający

Prawnik biznesowy od 1986 roku, mediator przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Lubi dzielić się wiedzą. Ekspert w zakresie uwalniania od toksycznych kredytów. Specjalizuje się w problematyce związanej z inwestycjami kapitałowymi, obrotem papierami wartościowymi, restrukturyzacją podmiotów gospodarczych. Znawca problemów prawa bankowego i handlowego oraz zagadnień z zakresu prawa pracy. Wieloletni pracownik sektora bankowego.