Zwycięstwo na koncie frankowiczów – orzeczenie TSUE i pierwszy korzystny wyrok - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

11 października 2019

Stanisław Rachelski

Zwycięstwo na koncie frankowiczów – orzeczenie TSUE i pierwszy korzystny wyrok

Małżeństwo posiadające kredyt we frankach szwajcarskich może cieszyć się z korzystnego wyroku Sądu w Warszawie, który powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 października. Sąd pierwszej instancji – Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wyrok ogłosił we wtorek. Małżeństwo o którym mowa pochodzi z Warszawy, celem zakupu mieszkania w latach 2006 – 2007 zaciągnęli […]

Małżeństwo posiadające kredyt we frankach szwajcarskich może cieszyć się z korzystnego wyroku Sądu w Warszawie, który powołał się na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 października.

Sąd pierwszej instancji – Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia wyrok ogłosił we wtorek.

Małżeństwo o którym mowa pochodzi z Warszawy, celem zakupu mieszkania w latach 2006 – 2007 zaciągnęli oni trzy kredyty waloryzowane do franka szwajcarskiego w dawnym BRE Banku.

Tym samym:

3 października 2019 roku TSUE wydał wyrok w polskiej sprawie frankowej (C-260/18).
TSUE uznał, że sądy krajowe nie mogą uzupełniać umowy kursem średnim NBP oraz że w toku procesu to konsument decyduje czy nieważność umowy jest dla niego korzystna. Sądy krajowe mogą więc albo stwierdzać nieważność umowy albo orzekać o przewalutowaniu. TSUE uznał także, że sąd krajowy nie może się sprzeciwić nieważności, jeśli klient się tego domaga.

Wyrok TSUE jest jednoznacznie korzystny dla kredytobiorców – zarówno kredytów indeksowanych, jak i denominowanych.