Najnowsze informacje w sprawach Frankowiczów - mBank zwiększa rezerwy. - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

17 października 2023

Anna Domin

Najnowsze informacje w sprawach Frankowiczów – mBank zwiększa rezerwy.

Dzień Dobry Państwu, witamy serdecznie na dzisiejszym spotkaniu, które ma wyjątkowe znaczenie, zwłaszcza po ogłoszeniu wyników ostatnich wyborów, które wywołały sporo emocji w życiu politycznym. Dziś skupimy się na kwestiach związanych z kredytami w CHF i ich wpływem na nasze sprawy. Wydaje się, że Frankowicze odnieśli już pewne sukcesy w sądach i teraz, być może, bardziej niż kiedykolwiek, oczekują usprawnienia procesów sądowych. O komentarz poproszę Pana  Mecenasa Wojciecha Ostrowskiego.

Mecenas Mikołaj Mak

Mecenas Wojciech Ostrowski: Tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, właśnie ogłoszono ostateczne wyniki wyborów parlamentarnych. Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie będziemy mieli nowy rząd. Wiele osób zastanawia się teraz, czy to może przynieść jakieś zmiany dla Frankowiczów. Dla wielu z Państwa, to nie są pierwsze wybory związane z kredytem frankowym, prawda?
W 2019 roku wiele się mówiło o zmianach, ale niewiele się faktycznie zmieniło. Wasze sukcesy i pozycja w sądach to efekt waszej determinacji i podejmowania sprawy we własne ręce, a także banków przegrywających większość spraw. Czy teraz można oczekiwać jakichś zmian? Niestety, nie powinniśmy spodziewać się rewolucyjnych zmian w najbliższym czasie, jeśli chodzi o sytuację frankowiczów. Wcześniej były propozycje, żeby uregulować sprawę frankowiczów, na przykład przewalutować kredyty na złotówki lub umożliwić spłatę kredytów frankowych euro po średnim kursie NBP. Niestety, żadna z tych propozycji nie została zrealizowana, i mamy obecną sytuację. Z jednej strony jesteście Państwo zdeterminowani bronić swoich interesów, ale z drugiej strony, niewiele się zmieniło. Sądy będą kontynuować swoją pracę, a sędziowie mogą wydawać wyroki.

Mecenas Mikołaj Mak:  Sądy będą kontynuować swoją pracę, a sędziowie dalej będą wydawać wyroki. Będzie to wymagać jednak wniesienia powództwa i oczekiwania w kolejce, podobnie jak to było dotychczas. Warto zaznaczyć, że to nie oznacza, że wnosząc sprawę znajdziecie się w gorszej pozycji. Wyroki nadal będą ogłaszane, a proces prawny będzie miał swoje dalsze biegi.

Mecenas Adrian Nowicki: Tak, więc ważne jest, aby zgłosić swoją sprawę i czekać na rozstrzygnięcie. W roku 2019 część partii, biorących udział w wyborach, miała jako swój postulat rozwiązanie problemu frankowiczów i proponowała stworzenie specjalnej ustawy, która mogłaby pomóc tym osobom. Jednakże, w tych ostatnich wyborach nie pojawiły się takie postulaty. Wydaje się, że temat frankowiczów nie jest obecnie priorytetem polityków. Może to nawet lepiej, jak mówi rosyjskie przysłowie: „Cisza – złoto”. Skupienie na dalszej walce w sądach jest bardziej korzystne. Obecnie frankowicze odnoszą większość zwycięstw w sądach, więc najważniejsze jest, aby nie przeszkadzać w tym procesie i ewentualnie pomóc w uproszczeniu procedur cywilnych, aby sądy mogły jeszcze szybciej wydawać wyroki.

Radca Prawny Wojciech Ostrowski

Mecenas Wojciech Ostrowski: Panie i Panowie, oczywiście liczymy na to, że sprawy frankowe będą rozpatrywane znacznie szybciej. Każdy z Państwa pragnie, aby Wasze sprawy zostały załatwione jak najszybciej. Niestety, nie są to sprawy łatwe, średni czas trwania postępowania w sprawach frankowych wynosi około 3 lat. Powiem „średnio”, ponieważ zdarzają się przypadki, gdzie wyroki zapadają po roku, ale są też takie, gdzie proces trwa dłużej. Mamy nadzieję, że teraz, w związku ze zmianami w właściwości miejscowej sądów, sytuacja może się poprawić. Dawniej mieliście Państwo możliwość pozwać bank w miejscu jego siedziby lub w miejscu swojego zamieszkania. Wiadomo, że większość spraw toczyła się w Warszawie, ponieważ tu znajduje się siedziba 80% banków. Jednakże, obecnie sądy warszawskie ograniczyły swoją właściwość do miejscu zamieszkania. Warto byłoby także, aby te lokalne sądy były bardziej przygotowane do spraw frankowych. Nie tylko przez delegowanie do nich doświadczonych sędziów, ale również przez tworzenie specjalnych wydziałów ds. spraw frankowych. To mogłoby przyspieszyć rozpatrywanie tych spraw i pomóc Państwu w uzyskaniu sprawiedliwości.

Mecenas Adrian Nowicki: Jedną z ważnych kwestii jest nie tylko rozpatrywanie konkretnych spraw, ale także ogólne podejście do procesu cywilnego. Byłoby to z pewnością marzeniem, aby większość sądów w Polsce mogła działać na wzór Sądu Okręgowego dla Warszawy Pragi, gdzie zastosowano bardziej skomputeryzowany system, umożliwiający dostęp do zeskanowanych dokumentów dla pełnomocników i przyspieszający cały proces. Takie inicjatywy, które wpłynęłyby na ogólną efektywność prowadzenia procesów, byłyby niezwykle korzystne.

Mecenas Wojciech Ostrowski: Natomiast proszę Państwa, w tej chwili sprawy frankowe toczą się własnym życie. Wielka polityka po jednej stronie, ale sprawy  frankowe, jak powiedziałem, toczą się własnym życiem. Banki proponują państwu nagminnie ugody.  Bardzo dobrze, że chcą się dogadać, ale co to znaczy? To znaczy, że państwa macie siły, no umówmy się 3- 4 lata temu nikt z Państwem nie chciał rozmawiać na temat ugody z bankiem, dzisiaj jest inaczej. Ugody są różne, czasami są lepsze, czasami są gorsze, ale trzeba powiedzieć, że dzisiaj obserwujemy, że niektóre banki  jakby zmieniają kierunek, i jednak chcą się dogadać i to w zasadzie na zasadach Frankowiczów. Warto zachować rozwagę i dokładnie przeanalizować każdą sytuację. Jeśli posiadasz profesjonalną kancelarię prawną, zawsze warto zwrócić się o poradę. Czasami narracja banku może wydawać się kusząca, zachęcając do uniknięcia sądu i zawarcia ugody. Jednak nie zawsze jest to opłacalne. Zawsze powinno się podpisywać ugody po wcześniejszej analizie i obliczeniach. Profesjonalna firma może obliczyć korzyści, jakie można uzyskać, oraz porównać je z ofertą banku. Należy pamiętać, że banki nie zawsze proponują korzystne ugody tylko wtedy, gdy jesteś już w procesie sądowym. Banki prowadzą swoje obliczenia i wiedzą, że kontynuowanie procesu sądowego może skończyć się dla nich dużymi kosztami, które przewyższą korzyści z ugody. Warto więc zawsze dokładnie przemyśleć swoje opcje i skonsultować się z profesjonalistami przed podjęciem decyzji.

Mecenas Mikołaj Mak: Najlepsze propozycje ugód zazwyczaj pojawiają się pod koniec pierwszej instancji, tuż przed wydaniem wyroku pierwszej instancji. Banki zdają sobie sprawę, że ryzykują przegranie w sądzie, więc wtedy są bardziej skłonne do zawierania ugód. Czasami zdarza się, że propozycje ugód stają się coraz korzystniejsze z każdym kwartałem lub miesiącem, ale zawsze są bardziej atrakcyjne niż podejmowanie długotrwałych działań prawnych, zwłaszcza gdy zostaje wytoczone powództwo. Warto zaznaczyć, że niektórzy kredytobiorcy, którzy nie podjęli jeszcze żadnych działań prawnych, nie otrzymują propozycji ugody. Zdecydowana większość ugód jest skierowana do tych, którzy w jakikolwiek sposób podjęli działania prawne, na przykład wnieśli powództwo lub wezwali bank do zapłaty. Osoby, które nie podjęły takich kroków, często nie otrzymują propozycji ugód lub dostają je na mniej satysfakcjonujących warunkach.

Przekaz dla Państwa jest prosty: decyzja należy i zawsze należała do Państwa. Choć być może pojawią się potwierdzenia, to nadal to od Państwa zależy, a nie od polityków ani od banków, jak będzie wyglądać Wasza sytuacja. Zachęcamy Państwa, abyście wzięli sprawy we własne ręce, szczególnie zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy w naszej kancelarii Rachela i Wspólnicy. To jest Wasza jedyna szansa, aby uwolnić się od kredytu i rozpocząć zupełnie nowy rozdział. Ten rozdział z pewnością wpisuje się w historię naszego kraju, więc pozostaje nam obserwować, jak sprawy się potoczą, i czy będą miały wpływ na Waszą sytuację. Niemniej jednak warto walczyć o swoje prawa i przyszłość. Chcielibyśmy również zaznaczyć, że nasi Mecenasowie są gotowi wesprzeć Państwa w tej walce.

Trzymamy kciuki, aby frekwencja frankowiczów w sądach była równie imponująca jak frekwencja na wyborach. Wydaje się, że coraz więcej osób rozumie, że mają pewien wpływ na swoją sytuację, dlatego też tak licznie podejmują działania. Życzymy Państwu podejmowania mądrych decyzji i odwagi do stawienia czoła pierwszym krokom w tej walce. Dziękujemy Państwu i Mecenasom za poświęcony czas.

 

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.