Jak wybrać zaufaną kancelarię i nie dać się oszukać? - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

14 grudnia 2020

Stanisław Rachelski

Jak wybrać zaufaną kancelarię i nie dać się oszukać?

Kredyty we frankach to bardzo gorący temat na przestrzeni ostatnich lat. Wyrok TSUE w sprawie Frankowiczów sprawił, że kredytobiorcy zyskali możliwość unieważnienia kredytu, a napływające pozwy przeciwko bankom można obecnie liczyć w setkach. Niestety, nie trudno natknąć się na firmę lub kancelarię, która nie ma na celu pomocy klientowi, lecz wykorzystanie sytuacji. O co chodzi z Frankowiczami? Gdzie można liczyć na faktyczną pomoc dla Frankowiczów?

O co chodziło w sprawie Frankowiczów?

Głośne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie państwa Dziubaków w 2019 roku można uznać za przełom wśród kredytobiorców. Kredyty we frankach jeszcze 15 lat temu cieszyły się ogromnym powodzeniem, przez co były bardzo pożądanym produktem w ofertach banków. Niestety, z czasem okazało się, że to zobowiązanie jest niepewne oraz niesprawiedliwe dla kredytobiorców, którzy byli obciążeni całym ryzykiem związanym ze zmiennym kursem franka szwajcarskiego.

Wraz z orzeczeniem TSUE w sprawie państwa Dziubaków, pojawiła się możliwość pomocy dla Frankowiczów, co zaowocowało setkami nowych pozwów i korzystnych dla Frankowiczów orzeczeń. Pod lupę wzięto samowole bankowe w przeliczeniu kursu walut według wewnętrznych tabel oraz wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału. Wraz z odmrożeniem sądów podczas pandemii, na wokandy wróciły sprawy Frankowiczów, które zazwyczaj miały satysfakcjonujący finał dla kredytobiorców. Pierwszy kwartał 2020 roku zakończył się wygraną kredytobiorców w 127 przypadkach. W 12 przypadkach sąd przyznał rację bankom. W drugim i trwającym trzecim kwartale proporcje również ukazują przewagę kredytobiorców. 

Wraz z rosnącym zainteresowaniem Frankowiczów dotyczącym rozwiązaniem ich spraw pojawiło się coraz więcej kancelarii, oferujących pomoc Frankowiczom w dochodzeniu swego w sądzie. Niestety, nie wszystkie firmy oferują przejrzyste i uczciwe zasady współpracy.

Frankowicze oszukani przez kancelarie

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły niepokojące sygnały, mówiące kancelariach adwokackich i radcowskich, które dopuszczają się nieprawidłowości na rynku świadczenia usług pomocy prawnej. Pojawiły się skargi dotyczące braku możliwości oszacowania wynagrodzenia kancelarii oraz zastrzegania całości uzyskanych na rzecz konsumenta korzyści. Dnia 20 lipca zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające, którym objęto 15 kancelarii adwokackich i radcowskich z całej Polski. Postępowanie ma na celu weryfikację warunków zawierania umów z kancelariami przez osoby posiadające m.in.:

  • kredyt hipoteczny lub denominowany do waluty obcej,
  • umowę ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,
  • obligacje spółki GetBack.

Według informacji posiadanych przez UOKiK problemem można określić niejasne zasady ustalania wynagrodzenia oraz brak określenia maksymalnego pułapu kosztów. Kolejne wątpliwości powoduje zastrzeżenie na rzecz kancelarii całości uzyskanych korzyści dla konsumenta, w razie unieważnienia lub „odfrankowania” umowy kredytowej. Dodatkowo kancelarie mogą wyłączyć swoją odpowiedzialność za niedostarczenie dokumentów przez konsumenta, nawet w przypadku, gdy kancelaria nie wyraziła takiej prośby. Kolejną niepokojącą kwestią jest klauzula poufności, która może obejmować kredytobiorców nawet przez 10 lat.

Jak wybrać zaufaną kancelarię i nie dać się oszukać?

Chcąc otrzymać pomoc dla Frankowiczów, warto postawić na sprawdzoną kancelarię, która oferuje przejrzyste warunki współpracy. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. 

Przede wszystkim nie należy działać pochopnie i pod wpływem emocji. Niemal każda kancelaria adwokacka zapewniająca pomoc Frankowiczom oferuje z pozoru podobne lub te same usługi. Mogą one jednak znacznie różnić się wynagrodzeniem lub podejściem do rozwiązania problemu. Warto więc sprawdzić oferty kilku firm, zwracając uwagę na opinie w internecie, które z pewnością pomogą w dokonaniu odpowiedniego wyboru.

Ofert pomocy będzie z czasem przybywać coraz więcej, natomiast nie wszystkie będą pochodzić z kancelarii – kontaktować się mogą także firmy odszkodowawcze. Ważne jest, aby mieć świadomość różnicy między kancelarią a firmą odszkodowawczą. Kancelarie mają największe kompetencje w rozwiązywaniu tego typu spraw, dzięki czemu sprawy o kredyty frankowe nie będą im obce.

Chcąc wybrać sprawdzoną kancelarię i zaufanego prawnika, warto sprawdzić, czy mieli oni do czynienia ze sprawami Frankowiczów. Oczywiście nie należy uznawać braku doświadczenia za czynnik dyskwalifikujący, jednak znacznie lepiej powierzyć zadanie komuś, kto ma za sobą doświadczenie w podobnych sprawach.

Kolejną ważną kwestią jest wynagrodzenie prawnika – jak sprawdzić, czy jest ono uczciwe, czy jednak mamy do czynienia z jego znacznym zawyżeniem? Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza dla kogoś, kto nigdy wcześniej nie korzystał z usług prawnych. Ceny usług w dużej mierze zależą od treści umowy, wysokości kredytów lub rodzaju aneksów. Kwestia wynagrodzeń prawnika jest także regulowana prawnie według Dziennika Ustaw, a dokładniej według Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 3 października 2016 r.

Pomoc frankowiczom – postaw na zaufaną kancelarię

Jako doświadczona kancelaria adwokacka oferujemy skuteczną pomoc Frankowiczom na przejrzystych i jasno określonych warunkach. Do każdej sprawy podchodzimy rzetelnie i profesjonalnie, jednocześnie nie obiecując niemożliwego. Każdemu kredytobiorcy zapewniamy indywidualne podejście – wnikliwie przeanalizujemy sprawę, znajdując odpowiednie i korzystne rozwiązanie. Nasz zespół tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi, dzięki czemu świadczymy kompleksowe usługi na miarę potrzeb wymagających klientów. W gronie naszych klientów znajdują się liczni Frankowicze, którzy z powodzeniem zaufali kompetencjom kancelarii Rachelski & Wspólnicy.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Stanisław Rachelski

Stanisław Rachelski

Wspólnik zarządzający

Prawnik biznesowy od 1987 roku, arbiter w Krajowym Sądzie Arbitrażowym w Warszawie, mediator przy Sądzie Okręgowym w Warszawie. Członek wielu rad nadzorczych. Zwolennik polubownego rozwiązywania sporów. Doświadczony negocjator i mediator. Ekspert w zakresie uwalniania od toksycznych kredytów. Specjalista w zakresie fuzji i przejęć, prywatyzacji, rynków kapitałowych oraz prawa handlowego i cywilnego. Wieloletni pracownik sektora bankowego.