Wypowiedzenie zmieniające - Kancelaria Prawna Rachelski & Wspólnicy

12 kwietnia 2024

Anna Domin

Wypowiedzenie zmieniające

Prawidłowo skonstruowane wypowiedzenie zmieniające powinno być złożone na piśmie i zawierać dwa elementy: oświadczenie pracodawcy o zamiarze zakończenia zatrudniana pracownika na dotychczasowych warunkach oraz jasną i konkretną propozycję nowych warunków pracy lub płacy.
Zgodnie z art. 42 § 1 Kodeksu pracy do wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy lub płacy należy stosować odpowiednio przepisy dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę. Zastosowanie znajdą tu więc przepisy dotyczące okresu i terminu wypowiedzenia, konsultacji z zakładową organizacją związkową, zakazu wypowiadania pracy niektórym pracownikom, np. pracownicom na urlopie macierzyńskim, oraz dotyczące koniczności uzasadniania wypowiedzenia.
Aby nowe warunki mogły wejść w życie, konieczne jest złożenie przez pracownika oświadczenia o ich przyjęciu lub niezłożenie oświadczenia o odmowie ich przyjęcia. Przyjmuje się, że na złożenie oświadczenia pracownik ma czas do połowy przysługującego mu okresu wypowiedzenia. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. Jeśli go nie ma, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Przepisy kodeksu pracy nie stawia pracownikowi żadnych wymagań co do formy takiego oświadczenia (może być ustne), ale pracodawca powinien wymagać formy pisemnej dla celów dowodowych.
Z art. 42 § 3 Kodeksu pracy wynika, że tylko wyraźne oświadczenie pracownika o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracy lub płacy, złożone przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, powoduje rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Jeżeli pracownik w tym czasie nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, to należy uznać, że wyraził zgodę.
Zgodnie z wyrokiem SN z 22 lipca 1998 r. (I PKN 254/98) zaskarżenie przez pracownika zasadności wypowiedzenia zmieniającego do sądu pracy nie zastępuje oświadczenia o odmowie przyjęcia nowych warunków, ponieważ są to dwa różne oświadczenia. Pozew o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia zmieniającego może zastąpić oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków tylko w razie łącznego zajścia dwóch okoliczności: odpis musi być doręczony pracodawcy w terminach przewidzianych na odmowę przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego (data doręczenia pozwu jest datą złożenia oświadczenia przez pracownika), a poza tym treść pozwu powinna jasno wskazywać na brak zgody pracownika. W przeciwnym razie należy przyjąć, że występując do sądu, pracownik zmierza do zachowania dotychczasowych warunków umowy, ale gdy brak takiej możliwości, to nie zamierza rezygnować z miejsca pracy nawet na zmienionych (gorszych) warunkach.

Autor wpisu oraz
Mistrz prawa na stronie rachelski.pl

Anna Domin

Anna Domin

DYREKTOR MARKETINGU

Filozof, Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych, Instytut Filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada 15-letnie doświadczenie w zakresie kreowanie wizerunku w oparciu o strategię marketingową 360, Specjalizuje się w obszarach związanych z marketingiem i PR, budowaniem doświadczania z marką i kreowaniem efektywnej komunikacji z rynkiem. Jej publikacje ukazywały się na łamach takich tytułów jak: Marketing i Biznes, Magazif, Design Alive, Architecture Snob, Architect@Work.