Na rynku widać wyraźny trend: podatki

Brytyjskie wydawnictwo Practical Law Company w publikacji „PLC Which lawyer? 2006” w rankingu dotyczącym Polski na pierwszym miejscu w kategorii podatki wymienia kancelarię prawną White & Case oraz spółkę doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy. To duży sukces, dla młodej firmy doradztwa podatkowego, która niewiele ponad rok temu powstała na bazie kluczowych, byłych doradców podatkowych Ernst & Young. Na rynku widać wyraźny trend: podatki.

W warunkach nowych ograniczeń nałożonych na usługi doradcze, na bazie pracowników wielkiej czwórki powstaje coraz więcej nowych małych firm do których przechodzi część klientów. Praktykę podatkową rozbudowują również kancelarie prawne. Praktycznie każda transakcja wiąże się z ustaleniem strategii podatkowej, więc popyt na doradców podatkowych nie słabnie. Ustawa Sarbanes-Oxley Act zabroniła firmom konsultingowym w USA łączenia dla jednego klienta wyceny aktywów, usług prawniczych, kontroli wewnętrznej z ich podstawową działalnością – czyli audytem. Doradca podatkowy może więc sporządzić opinię, ale nie może już bronić jej przed sądem. Prawo obowiązuje jedynie w Stanach Zjdnoczonych, ale firmy konsultingowe na świecie próbują nadążyć za wymaganiami prawa amerykańskiego, które w tej dziedzinie wyznaczyło nowe standardy. W warunkach nowych ograniczeń nałożonych na usługi doradcze, na bazie pracowników wielkiej czwórki, także w Polsce, powstaje coraz więcej nowych małych firm do których przechodzi część klientów.

Duże kancelarie też mocno inwestują w swoich podatkowców. W warszawskim biurze Gide Loyrette Nouel trzon departamentu podatkowego stanowią doradcy podatkowi Tomasz Hatylak i Marcin Podżorski. Do zespołu dołączyli właśnie mec. Marcin Żuk oraz mec. Myślibor Biały. W marcu do warszawskiego biura kancelarii Salans dołącza czterech nowych prawników, w tym dwóch licencjonowanych doradców podatkowych: Karina Furga oraz Agata Nieżychowska. Grupa będzie tworzyć Zespół Doradztwa Podatkowego. Jego szefem została Karina Furga.

Praktykę podatkową rozwija również Kancelaria Rachelski & Wspólnicy, do której dołączył nowy doradca podatkowy. Kancelaria mocno inwestuje w praktykę podatkową, w praktykę prawa finansowego i bankowego oraz w praktykę korporacyjną, przede wszystkim w fuzje i przejęcia oraz ostatnio w nieruchomości – mówi Stanisław Rachelski. – Ostatnio hitem na rynku są transakcje odkupu i leasingu nieruchomości. Pozwalają przedsiębiorcom uwolnić kapitał inwestycyjny – uważa mec. Rachelski. Dostajemy również bardzo dużo zapytań od inwestorów zagranicznych, przede wszystkim z Wlk. Brytanii, w związku z chęcią zakupu nieruchomości w Polsce. Są to w większości inwestycje prywatne, często obejmujące kilka apartamentów w jednym miejscu – opowiada Stanisław Rachelski. W każdej z powyższych sytuacji potrzebna jest konsultacja podatkowa.