Rynek w ocenie kancelarii

W ostatnim roku nadal dynamicznie rozwijał się rynek transakcji M&A w tym w obszarze instytucji finansowych. W najbliższym okresie można spodziewać się dalszej kontynuacji tej tendencji. Rynkiem wzrostowym jest również obszar finansowania projektów, przede wszystkim nieruchomościowych, gdzie mają miejsce transakcje o znacznej wartości.

Stanisław Rachelski wspólnik w kancelarii Rachelski i Wspólnicy

Wszystko wskazuje na to, że rynek usług prawniczych będzie się rozwijał w tempie zbliżonym do rozwoju naszej gospodarki. Od jakiegoś czasu możemy zaobserwować zwiększającą się liczbę zleceń dla prawników. Należy odnotować duży ruch w nieruchomościach. Widać zainteresowanie tego typu inwestycjami, nie tylko wśród rodzimych przedsiębiorców, ale również wśród zagranicznych firm i osób fizycznych. Bardzo popularne stały się transakcje odkupu i leasingu nieruchomości, pozwalające przedsiębiorcom uwolnić kapitał na inwestycje. Ponadto, tradycyjnie, kancelarie inwestują w praktykę podatkową, korporacyjną, a także w fuzje i przejęcia. Nasza kancelaria stara się podążać za rynkiem.

Tymczasem, wśród samych prawników narasta ostra konkurencja. Każdy ma ochotę na zagarnięcie jak największej i najlepszej cząstki z rynku. Z pewnością wpływ na konkurencyjność w branży miały nowe zasady, dotyczące informowania oraz swego rodzaju promocji usług prawniczych. Już dawno skończyły się czasy, gdy klienci trafiali do kancelarii tylko z polecenia. Obecnie, poza wiedzą merytoryczną, której przy pierwszym kontakcie przedsiębiorca nie jest przecież w stanie zweryfikować, liczy się również przygotowanie marketingowe. Firmy prawnicze przykładają coraz większą wagę do wizerunku, prowadzenia odpowiedniego serwisu internetowego czy do wyglądu ofert. Jest to bardzo dobra tendencja, ponieważ ukazuje coraz większy profesjonalizm w działaniu prawników i ich podejściu do klientów.